“O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-390-sonli Qarori qabul qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 27-dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-390-sonli Qarori qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, mamlakatimizda ilm-fanni tizimli isloh qilishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilash, fundamental va amaliy tadqiqotlar sifatini oshirish, oliy taʼlim, ilm-fan va ishlab chiqarish o‘rtasidagi integratsiyani mustahkamlash hamda Fanlar akademiyasi ilmiy tashkilotlarining xalqaro miqyosda raqobatbardoshligini taʼminlash maqsadida:
• yangi ilmiy ishlanmalar soni va tijoratlashtirishdan olinadigan mablag‘lar hajmini 3 baravarga;
• ilmiy xodimlar tarkibida yoshlar ulushini 60 foizgacha oshiriladi;
• xorijiy mamlakatlarda faoliyat ko‘rsatayotgan ilmiy diasporani O‘zbekiston ilm-faniga reintegratsiya qilinadi;
• yoshlarning akademik fanlarda ishtirokini kuchaytirish uchun ularni rag‘batlantirish tizimini yaratiladi.
Shuningdek, ilm-fan va sanoat tarmoqlari o‘rtasidagi o‘zaro integratsiyani kuchaytirish, Fanlar akademiyasining yangi ishlanmalarini tijoratlashtirish tizimini tubdan takomillashtirish maqsadida yuridik shaxs makomiga ega bo‘lmagan Fan va sanoat integratsiyasi kengashi tashkil etiladi.
2026-yildan boshlab ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlari doirasidagi barcha ilmiy loyihalarning sifatini oshirish maqsadida ularni ilmiy ekspertizadan o‘tkazish bo‘yicha ilmiy-texnik kengashlar tarkibiga Fanlar akademiyasi taklifiga asosan hamrais nomzodi kiritiladi.
Bundan tashqari, 2026-yil 1-apreldan Fanlar akademiyasi oʻz tizimidagi ilmiy muassasalarda xorijiy ekspertlarni jalb etgan holda ilmiy xodimlar faoliyatining eng muhim samaradorlik koʻrsatkichlari (KPI) va ilmiy muassasalar faoliyat samaradorligini baholash boʻyicha reyting tizimini joriy etadi.
2026-yil 1-yanvardan ilmiy tadqiqotlarni qoʻllab-quvvatlash, yosh olimlarni jalb qilish va strategik ahamiyatga ega ilmiy yoʻnalishlarni barqaror moliyalashtirish maqsadida Fanlar akademiyasi jamgʻarmasi tashkil etiladi.
Shuningdek, Qarorga ko‘ra:
• Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Ilg‘or texnologiyalar markazi hamda Innovatsion rivojlanish agentligining Xalqaro molekulyar allergologiya markazini Fanlar akademiyasi tizimiga o‘tkazish;
• hududlarda ilm-fanni rivojlantirish va yoshlarni ilm-fanga kengroq jalb qilish maqsadida Namangan, Samarqand va Termiz shaharlarida Fanlar akademiyasining hududiy bo‘limlarini tashkil etish;
• Xalqaro ilm-fan kengashining Markaziy Osiyo mintaqaviy ofisini tashkil etish;
• Fanlar akademiyasi huzuridagi Milliy arxeologiya markazini Antropologiya instituti deb qayta nomlash belgilandi.
Mazkur qaror O‘zbekistonda ilm-fanni rivojlantirishning yangi bosqichini boshlab beradi. U Fanlar akademiyasi faoliyatini zamonaviy talablar asosida qayta tashkil etish, ilmiy tadqiqotlar sifatini oshirish va ularning amaliy natijadorligini kuchaytirishga qaratilgan. Yosh olimlarni qo‘llab-quvvatlash, ilmiy diasporani jalb etish, ilm-fan va sanoat integratsiyasini mustahkamlash hamda xalqaro hamkorlikni kengaytirish orqali milliy ilm-fanning raqobatbardoshligi oshiriladi. Qaror natijasida ilm-fan iqtisodiyot va jamiyat taraqqiyotining muhim drayveriga aylanishi uchun zarur tashkiliy, moliyaviy va institutsional sharoitlar yaratiladi.

«О мерах по совершенствованию деятельности Академии наук Республики Узбекистан»
Принято Постановление Президента Республики Узбекистан № ПП-390 от 27 декабря 2025 года «О мерах по совершенствованию деятельности Академии наук Республики Узбекистан».
Согласно Постановлению, в целях определения приоритетных направлений последовательного системного реформирования науки в нашей стране, повышения качества фундаментальных и прикладных исследований, укрепления интеграции высшего образования, науки и производства, а также обеспечения международной конкурентоспособности научных организаций Академии наук, в том числе:
• увеличения количества новых научных разработок и объема средств, получаемых от коммерциализации в 3 раза;
• увеличения доли молодежи в составе научных работников до 60 процентов;
• реинтеграции в науку Узбекистана отечественной научной диаспоры, ведущей исследовательскую деятельность в зарубежных странах;
• создания системы стимулирования молодежи для усиления ее участия в академических научных исследованиях и инновационных разработках.
В целях укрепления интеграции науки и производства и кардинального улучшения системы коммерциализации новых разработок Академии наук будет создан Совет по интеграции науки и производства, не имеющий статуса юридического лица.
Начиная с 2026 года, в целях повышения качества всех научных проектов в рамках государственных программ, связанных с научной деятельностью, в состав научно-технических советов по проведению научной экспертизы будет включен кандидат на должность сопредседателя по предложению Академии наук.
Кроме того, с 1 апреля 2026 года Академия наук введет рейтинговую систему для оценки наиболее важных показателей эффективности деятельности (KPI) научных сотрудников и эффективности научных учреждений, с привлечением иностранных экспертов по своему научному профилю.
С 1 января 2026 года будет создан Фонд Академии наук для поддержки научных исследований, привлечения молодых ученых и устойчивого финансирования научных направлений стратегического значения.
Также, согласно Постановлению будут осуществлены следующие организационные меры:
• Передача Центра передовых технологий при Министерстве высшего образования, науки и инноваций и Международного центра молекулярной аллергологии Агентства инновационного развития в систему Академии наук;
• Создание региональных отделений Академии наук в городах Наманган, Самарканд и Термез с целью развития науки в регионах и более широкого привлечения молодежи к науке;
• Создание Центральноазиатского регионального отделения Международного совета по науке;
• Принято решение о переименовании Национального центра археологии Академии наук в Институт антропологии.
Данное постановление знаменует собой начало нового этапа в развитии науки в Узбекистане. Оно направлено на реорганизацию деятельности Академии наук в соответствии с современными требованиями, повышение качества научных исследований и усиление их практической эффективности полученных результатов. Конкурентоспособность отечественной науки будет повышена за счет поддержки молодых ученых, привлечения научной диаспоры, укрепления интеграции науки и производства и расширения международного сотрудничества. В результате принятого постановления будут созданы необходимые организационные, финансовые и институциональные условия для того, чтобы наука стала важным двигателем экономического и социального развития Республики Узбекистан.