“Fan to’g’risida”gi qonun loyihasi muhokamasi
2018-yil 17-mart kuni O’zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Prezidiumi katta majlislar zalida O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi O’zbekiston “Adolat” SDP fraksiyasi, O’zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi, O’zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi va “Taraqqiyot strategiyasi” markazi hamkorligida “Faol tadbirkorlik, innovatsion g’oyalar va texnologiyalarni qo’llab-quvvatlash yili” Davlat dasturidan o’rin olgan “Fan to’g’risida”gi qonun loyihasi muhokamasiga bag’ishlangan davra suhbati bo’lib o’tdi. Unda Fanlar akademiyasi ilmiy-tadqiqot muassasalari rahbarlari, yetakchi olim va mutaxassislar, akademiklar, yosh olim-izlanuvchilar, tegishli mutasaddi tashkilotlar va ommaviy axborot vositalari vakillari qatnashdilar.
Tadbirda ilmiy faoliyatni yanada jadallashtirish yo’lidagi muammolar va ularning yechimini aniqlash, sohaning huquqiy asoslarini takomillashtirish, jumladan, “Fan to’g’risida”gi qonun loyihasini maromiga yetkazish bilan bog’liq vazifalar muhokama qilindi.

17 марта 2018 года в актовом зале Академии наук Республики Узбекистан по инициативе фракции СДПУ «Адолат» в Законодательной палате Олий Мажлиса и Политического Совета партии, совместно с Академией наук Узбекистана, Центром «Стратегического развития» и Министерством инновационного развития РУз был проведен круглой стол, посвященный широкому обсуждению законопроекта «О науке», предусмотренного в Государственной программе «Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий». В заседании приняли участие академики, руководители научно-исследовательских институтов Академии наук, ведущие ученые, молодые исследователи, депутаты Парламента, а также ответственные работники ряда министерств и представители СМИ.
В ходе мероприятия обсуждены проблемы дальнейшей активизации научной деятельности, определения путей поддержки и совершенствования правовых основ сферы науки, в том числе связанные с разработкой и принятием закона «О науке» Республики Узбекистан.