FA vitse-prezidenti Shahlo Turdiqulova TWAS Bosh konferensiyasi doirasida istiqbolli hamkorlik yo‘lida muhim uchrashuvlar o‘tkazdi
FA vitse-prezidenti Shahlo Turdiqulova ayni kunlarda Braziliyaning Rio-de-Janeyro shahrida o‘tkazilayotgan Jahon Fanlar akademiyasi (TWAS)ning navbatdagi Bosh konferensiyasida ishtirok etmoqda.
Mazkur konferensiya doirasida  O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti, professor Shahlo Turdiqulova Jahon Fanlar akademiyasi (TWAS) hamda Braziliya Fanlar akademiyasi prezidentlari bilan uchrashdi.
Muloqotlar davomida ikki tomonlama ilmiy aloqalarni rivojlantirish, qo‘shma loyihalarni yo‘lga qo‘yish, yosh olimlar almashinuvi hamda ilmiy markazlar o‘rtasida tajriba almashish kabi masalalar muhokama qilindi. Kelgusidagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari belgilab olindi.
Uchrashuv yakunida vitse-prezident Shahlo Turdiqulova mehmonlarga esdalik sovg‘alarini topshirdi, bu esa iliq do‘stona munosabatlar va ochiqlik muhitini yanada mustahkamladi.
Eslatib o‘tamiz, 2025-yil 29-sentyabrdan 2-oktyabrgacha Braziliyaning Rio-de-Janeyro shahrida bo‘lib o‘tayotgan Jahon Fanlar akademiyasi (TWAS)ning navbatdagi Bosh konferensiyasida sogʻliqni saqlash, iqlim oʻzgarishi, barqaror rivojlanish va innovatsiyalar kabi dolzarb mavzular muhokama qilinmoqda.

Вице-президент АН РУз Шахло Турдикулова провела важные встречи на пути к перспективному сотрудничеству в рамках Генеральной конференции TWAS
Вице-президент АН РУз Шахло Турдикулова в настоящее время участвует в очередной Генеральной конференции Всемирной академии наук (TWAS), которая проходит в Рио-де-Жанейро, Бразилия.
В рамках этой конференции вице-президент Академии наук Республики Узбекистан, профессор Шахло Турдикулова встретилась с президентами Всемирной академии наук (TWAS) и Бразильской академии наук.
В ходе переговоров обсуждались такие вопросы, как развитие двусторонних научных связей, создание совместных проектов, обмен молодыми учёными и обмен опытом между научными центрами. Были определены перспективные направления дальнейшего сотрудничества.
В завершение встречи вице-президент Шахло Турдикулова вручила гостям памятные подарки, что ещё больше укрепило атмосферу тёплых дружеских отношений и открытости.
Следует отметить, что на следующей Генеральной конференции Всемирной академии наук (TWAS), которая пройдет в Рио-де-Жанейро, Бразилия, с 29 сентября по 2 октября 2025 года, будут обсуждаться такие актуальные темы, как здравоохранение, изменение климата, устойчивое развитие и инновации.