O‘zbekiston Fanlar akademiyasida FA kasaba uyushmasi tashkilotining VII hisobot-saylov konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Unda boshlang‘ich tashkilotlardan saylangan 67 nafar delegatdan 63 nafari, O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashi raisi R.M.Bedilov, O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi Toshkent shahar kengashi inspeksiyasi boshlig‘i N.Xasanov, boshlang‘ich tashkilot raislari, Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti, akademik Sh.Sagdullayev, vitse-prezident Shahlo Turdikulova, Fizika-matematika va texnika fanlari kompleksi rahbari, akademik S.Bahramov, ilmiy tadqoqot-muassasalari direktorlari, akademiklar, Oliy attestatsiya komisisyasi raisi iqtisod fanlari doktori professor A.Yusupov,  Alfraganus universiteti rektori M.Maxmudovlar ishtirok etdilar. Konferensiya kun tartibiga qo‘yilgan masalalar muhokama qilinib, so‘zga chiqqanlar O‘zbekiston Fanlar akademiyasi kasaba uyushmasi tashkilotining faoliyatini “qoniqarli” deb baholab Taftish komissiyasi hisobotini tasdiqladilar.
Yopiq ovoz berish yuzasidan o‘tkazilgan saylov natijalariga ko‘ra O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Birlashgan kasaba uyushmasi qo‘mitasi raisi lavozimiga yuqori natija bilan Sherzod Jo‘rayev saylandi.
Kun tartibiga kiritilgan barcha masalalar to‘liq ko‘rib chiqildi va delegatlar tomonidan tasdiqlandi.
Shuningdek, konfrensiyada Taftish komissiyasi rais etib Mexanika va inshoatlarni seysmik mustahkamligi instituti katta ilmiy xodimi, kasaba uyushmasi qo‘mitasi raisi, texnika fanlari nomzodi Xamidulla Axmedov nomzodi tasdiqlandi.
Yakunda O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi Toshkent shahar kengashi konfrensiyasiga va O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Qurultoyiga delegatlar saylandi.

VII отчетно-выборная конференция профсоюзной организации Академии наук РУз
В Конференции приняли участие 63 из 67 делегатов, избранных от первичных организаций, а также председатель Республиканского совета профсоюза работников образования и науки Узбекистана Р.М.Бедилов, начальник инспекции Ташкентского городского совета Федерации профсоюзов Узбекистана Н.Хасанов, председатели первичных профсоюзных организаций АН, первый вице-президент Академии наук, академик Ш.Сагдуллаев, вице-президент АН РУз Шахло Турдикулова, руководитель комплекса физико-математических и технических наук, академик С.Бахрамов, директора научно-исследовательских учреждений, академики, председатель Высшей аттестационной комиссии, доктор экономических наук, профессор А.Юсупов, ректор Университета Альфраганус М.Махмудов.
На Конференции обсуждены вопросы повестки дня конференции, выступившие оценили деятельность профсоюзной организации Академии наук Узбекистана как "удовлетворительную" и утвердили отчет Ревизионной комиссии.
По итогам закрытого голосования на должность председателя Объединенного профсоюзного комитета Академии наук Узбекистана был избран Шерзод Джураев.
Все вопросы, включенные в повестку дня, были полностью рассмотрены и утверждены делегатами. Также на конференции председателем Ревизионной комиссии утверждена кандидатура старшего научного сотрудника Института механики и сейсмостойкости сооружений, председателя профсоюзного комитета, кандидата технических наук Хамидуллы Ахмедова.
На Конференции были также избраны делегаты на конференцию Ташкентского городского совета Федерации профсоюзов Узбекистана и Съезд профсоюзов работников образования и науки Узбекистана.