Dorivor o‘simliklar yetishtirish istiqbollariga bag‘ishlangan anjuman
Xorazm Ma’mun akademiyasida 2019-yil 7-8 oktabr kunlari “Dorivor o‘simliklar yetishtirish hamda qo‘llashning muammolari va istiqbollari” mavzusida Respublika ilmiy-amaliy anjumani bo‘lib o‘tdi.
Anjumanda Respublikaning qator ilmiy-tadqiqot muassalari va oliy ta’lim yurtlari olimlari o‘z ma’ruzalari bilan qatnashdilar. Anjuman davomida O‘zbekiston Respublikasida farmatsevtika sanoatining rivojlanish istiqbollari, dorivor o‘simliklarni tibbiyotda keng qo‘llash masalalari ko‘rib chiqildi. Respublikamiz hududida uchraydigan va introduktsiya qilingan o‘simliklar yetishtirish agrotexnologiyalari, biologiyasi haqida ma’ruzalar qilindi. Dorivor o‘simliklarning kimyoviy tarkibi va ulardan biologik faol birikmalar ajratish haqida bajarilgan ishlar bilan tanishtirildi.

7-8 октября 2019 года в Хорезмской академии Маъмуна прошла республиканская научно-практическая конференция «Проблемы и перспективы возделывания и использования лекарственных растений».
В конференции приняли участие ученые ряда научно-исследовательских учреждений и высших учебных заведений. В ходе конференции рассматривались перспективы развития фармацевтической отрасли, широкое внедрение лекарственных растений в медицину в Республике Узбекистан. Были представлены доклады по агротехнике и биологии возделываемых и интродуцированных растений в Республике. Представлены работы по изучению химического состава лекарственных растений и выделению из них биологически активных соединений.