O‘zR FA Umumiy va noorganik kimyo instituti xodimlari J.Adilov va E.Safonovalarga "Dolomitni kompleks qayta ishlash usuli" ixtirosiga O‘zbekiston Respublikasi Intellektual mulk agentligining patenti berildi.
Ushbu ixtiro dolomit mineral xom-ashyosini qayta ishlash bilan bog‘liq. Ishlab chiqilgan usul yordamida magniy oksidi yoki uning hosilalarini, qog‘oz va plastmassa ishlab chiqarishda, mineral o‘g‘itlar, metallurgiya, olovga bardoshli mahsulotlar, keramika, shisha, farmatsevtik va boshqa vositalar ishlab chiqarishda ishlatiladigan cho‘kma xolidagi magniy karbonatini olish mumkin. Zaharsiz reagentdan foydalangan holda energetik tejamkor, soddalashtirilgan texnologiya yaratildi.
Ixtiro energiya va reaktivlarni tejashda asosiy magniy karbonat, magniy gidroksidi, magniy oksidi, cho‘kindi kalsiy karbonat olish uchun dolomitni kompleks qayta ishlash muammosini hal qiladi.
Dolomitni kompleks termik qayta ishlash usuli maydalash, uglerod ammoniy tuzlari eritmasi bilan ishlov berish, kalsiy karbonatining cho‘kishi, filtrlash, magniy saqlovchi tuzlar eritmasini ajratish, issiqlik bilan ishlov berish, so‘ngra asosiy magniy karbonatning cho‘kishidir.

Получен патент на изобретение “Способ комплексной переработки доломита”
Институт общей и неорганической химии АН РУз получил патент на изобретение «Способ комплексной переработки доломита», выданный Агентством по интеллектуальной собственности при Министерстве юстиции РУз. Авторами этого патента являются сотрудники Ж.Адылов и Э.Сафонова.
Данное изобретение относится к технологии переработки минерального сырья доломита, и может быть использовано для получения оксида магния или его производных, а также химически осажденного карбоната кальция, которые применяются в производстве наполнителей бумаги и пластмасс, минеральных удобрений, в металлургии, в производстве огнеупоров, получении термостойких изделий, керамики, стекла, в фармацевтике и др.
Изобретение ученых решает проблему комплексной переработки доломита для получения основного карбоната магния, оксида и гидрооксида магния, осажденного карбоната кальция при экономии энергоресурсов и реактивов.
Способ комплексной переработки доломита включает его термическую обработку с добавкой и измельчением, обработку раствором углеаммонийных солей, осаждение карбоната кальция, фильтрование, отделение раствора магнийсодержащих солей, термообработку с последующим осаждением основного карбоната магния.
Технический результат от использования изобретения заключается в упрощении технологии с получением химически чистых продуктов.