Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Botanika instituti Molekulyar filogeniya va biogeografiya laboratoriyasi ilmiy xodimlari tomonidan DNK-shtrix-kodlash texnologiyasidan foydalangan holda Oʼzbekistonning noyob va yoʼqolib ketish xavfi ostida boʼlgan 4 turkumga mansub 31 oʼsimlik turlari 60 ta namunada barkodlandi.
Tadqiqotning asosiy maqsadi DNK shtrix-kodlarining maʼlumotnomalarini yaratish va tadqiqot obyektlarini aniqlash uchun praymerlarning kombinatsiyasini ishlab chiqishdan iboratdir.
Tadqiqot obyektlari oʼz ichiga Oʼzbekiston Respublikasi florasida uchraydigan Amaryllidaceae J. St.-Hil. (Nargisdoshlar), Chenopodiaceae Burnett (shoʼradoshlar), Lamiaceae Martinov (Yalpizdoshlar), Liliaceae Juss. (Loladoshlar), Iridaceae Juss. (Gulsafsardoshlar) oilalarning noyob, yoʼqolib ketish xavfi ostida boʼlgan va endemik turlarni olgan.
Tulipa L. Iris L. Dracocephalum L. Salvia L.
19 tur, 38 namuna 4 tur, 8 namuna 2 tur, 4 namuna 6 tur, 10 namuna
Tadqiqotlar DNK ajratish, polimerlarni xalqali reaktsiyasi, sekvinerlash, bioinformatika dasturlari yordamida maʼlumotlarni tahlil qilish va maʼlumotlarni Global System BOLD v4-dasturiga yuklash (www.boldsystems.org) bosqichlarida amalga oshirildi.
Noyob va yoʼqolib ketish xavfi ostida boʼlgan turlarning DNK shtrix-kodi tabiatda noqonuniy brakonerlikka qarshi kurashda foydalanish uchun, shuningdek, bojxona tizimi faoliyatida muhofaza etiladigan oʼsimlik materiallari noqonuniy eksportini oldini olishga xizmat qiladi.

Сотрудниками Института ботаники Академии наук Республики Узбекистан созданы ДНК-штрихкоды для 60ти образцов 31 вида, принадлежащих 4 родам флоры Узбекистана. Основной целью работ явилась разработка комбинации праймеров, позволяющих идентифицировать объекты исследований и создать ДНК штрих-код.
Объектами исследований явились редкие, исчезающие и эндемичные виды семейств Amaryllidaceae J.St.-Hil. (Амариллисовые), Chenopodiaceae Burnett (Маревые), Lamiaceae Martinov (Яснотковые), Liliaceae Juss. (Лилейные), Iridaceae Juss. (Ирисовые).
Tulipa L. Iris L. Dracocephalum L. Salvia L.
19 видов, 38 образцов 4 вида, 8 образцов 2 вида, 4 образцов 2 вида, 4 образцов
Работа по созданию ДНК-штрихкода заключается в выделении ДНК, амплификации ДНК с использованием полимеразно-цепной реакции, анализа данных с использованием биоинформатических программ и загрузки данных в Глобальную систему данных Global System BOLD v4 (www.boldsystems.org).
ДНК баркод редких и исчезающих видов востребован для использования в борьбе с незаконным браконьерским сбором растений, а также для предотвращения вывоза растительного сырья, запрещенного к сбору в природе.