Jahon tamadduni tarixida koʻplab nodir va bebaho yodgorliklar borki, ular nafaqat bir millat, balki butun insoniyat uchun ham beqiyos maʼrifiy va madaniy ahamiyat kasb etadi. Ana shunday noyob yodgorliklardan biri XI asrda yaratilgan – Mahmud Koshgʻariy qalamiga mansub “Devonu lugʻoti-t-turk” (“Turkiy soʻzlar toʻplami”) asaridir.
Ushbu asarning yaratilganiga milodiy yil hisobida 950 yil toʻlishi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Alisher Navoiy nomidagi adabiyot muzeyida “Devonu lugʻotit-turk” – turkiy xalqlarning noyob yozma yodgorligi” mavzusida Xalqaro andjuman oʻtkazildi.
Anjumanda koʻrilgan ilmiy masalalar mazkur mumtoz bitikni turlicha aspektlarda oʻrganishga va shular asosida ilmiy tadqiqlar qilishga qaratilgan. Maqsad – “Devonu lugʻoti-t-turk” nafaqat oʻz yaratilgan davriga doir turkiy soʻzlarning lugʻati, balki oʻz davrining muhtasham ilmiy va adabiy obidasi ekanligini yana bir karra koʻrsatish, ilmiy jihatdan asoslashdir.
Anjuman ishida qirqdan ortiq maʼruzalar qilindi. Undaakademik Toʻra Mirzayev, Ibrohim Yoʻldoshev, Jabbor Eshonqulov, Hamidulla Boltaboyev, Boqijon Toʻxiyev, Nasimxon Rahmonov, Qosimjon Sodiqov, Berdaq Yusuf, Burobiya Rajabova, Joʻra Xudoyberdiyev kabi oʻzbekistonlik olimlar bilan bir qatordaIstanbul Marmara univervesiteti professori Mustafo Kachalin, afgʻonistonlik Muhammad Halim Yorqin, Istanbul universitetidan Emek Ushenmez, tojikistonlik Nurullo Murodiy, xitoylik tadqiqotchi Dang Shi, Ozarboyjondan Poʻlat Zeynalov kabi olimlar hamoʻz maʼruzalari bilan ishtirok etishdi.
Bunday ilmiy izlanishlar orasida oʻzbekistonlik yosh olim va tadqiqotchilar ham 20 dan ortiq maʼruzalar bilan qatnashdi. Ular ham ushbu asarni ustoz olimlar qatori ham lingvistik, ham adabiy, ham tarixiy va madaniy areal boʻyicha qiyosan oʻrganishga kirishganlar. Taʼkidlash zarurki, anjuman materiallari turli mavzularda boʻlishi bilan birga turli xil saviyadadir. Har bir tadqiqotchi “Devon”ga oʻz ilmiy nuqtai nazari va mavzuiy yoʻnalishi boʻyicha yondashgan. Shuning uchun ularning saviyasini ham birdek deb boʻlmaydi. Biroq bunga qaramay, ushbu ilmiy anjuman “Devonu lugʻoti-t-turk” asarini oʻrganish boʻyicha yangi ufqlarni koʻrsatuvchi va kelgusidagi tadqiqotlar uchun munosib ilmiy manba boʻlib qoladi.

В истории мировой цивилизации много уникальных и бесценных памятников, представляющих уникальную образовательную и культурную ценность не только для одной нации, но и для всего человечества. Одним из таких уникальных памятников является работа XI века - «Девону лугати-т-турк» («Свод тюркских слов»), принадлежащая Махмуду Кашгарскому.
Международный форум под названием "ДИВАНУ ЛУГАТИ-Т-ТУРК" – как безценный писменный источник ТЮРСКИХ НАРОДОВ» прошел в Государственном музее литературы им. Алишера Навои Академии наук Республики Узбекистан в связи с 950-летием этого произведения.
Повестка дня конференции сфокусирована на изучении этого классического произведения в различных аспектах и на основе которого проводится исследование. Цель состоит в том, чтобы еще раз показать, что слово «Девону луготи-т-турк» («ДЛТ») является не только глоссарием тюркских слов о периоде его создания, но и великим научным и литературным памятником своего времени.
На конференции было сделано более сорока выступлений. Такие как ученые академик Тура Мирзаев, профессора Ибрагим Юлдашев, Джаббар Эшонкулов, Хамидулла Балтабаев, Бокижон Тухлиев, Насимхон Рахмонов, Касимджан Садиков, Бердак Юсуф, Буробия Раджабова; а также профессор Стамбульского Университета «Мармара» Мустафа Качалин, доктор из Афганистана Мухаммед Халим Яркин, доцент Станбулского Университета Эмек Ушенмез, профессор из Таджикистана Нурулло Мурадий, исследователь из КНР Данг Ши и учёный из Азербайджана Пулат Зейналов приняли участие.
Молодые ученые и исследователи из Узбекистана сделали более 20 выступлений. Они изучили эту произведению сравнительно с лингвистическими и литературными, а также с историческими и культурными разновидностями. Следует отметить, что материалы конференции были разных уровней. Каждый из исследователей изучает «ДЛТ» в своем научном подходе и тематическом аспекте. Поэтому их уровень не одинаков. Тем не менее, эта научная конференция остается достойным источником научных данных для новых горизонтов в изучении работы «ДЛТ».