Joriy yilning 20-aprel kuni Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Аbu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik institutida italiyalik olim Petro Djuzeppe Frening «Число, книги и бесконечность» nomli kitobining taqdimoti boʼlib oʼtdi. Tadbir Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Аbu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti, Matematika instituti, Italiyaning Oʼzbekistondagi elchixonasi hamkorligida tashkil etildi.
Unda Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti, Sharqshunoslik instituti direktori tarix fanlari doktori, professor Bahrom Аbduhalimov soʼzga chiqib, tadbirni ochib berdi. Keyin Italiya Respublikasining Oʼzbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Аgostino Pinna soʼzga chiqib, ikki mamlakat oʼrtasidagi aloqalar haqida gapirdi.
Shundan soʼng, kitob muallifi Petro Djuzeppe Fre soʼz olib, kitob haqida yigʼilganlarga qimmatli maʼlumotlarni berdi.
Mazkur kitob matematika tarixi haqida boʼlib, unda matematika bir misoli bir kemaga qiyoslanadi. Ushbu kema esa yillar ummonida sayohat qilib, sohada yetakchi boʼlgan shaxsiyatlar bilan kitobxonni tanishtirib boradi. Unda Platondan tortib, German Veylgacha boʼlgan matematiklar haqida hikoya qilinadi.
Eʼtiborli jihati shundaki, kitobning toʼrtinchi bobi ulugʼ vatandoshimiz, buyuk qomusiy alloma, algebra asoschisi Muhammad ibn Muso al Xorazmiyga bagʼishlangan. Unda allomaning hayot yoʼli, faoliyati haqida qimmatli maʼlumotlar beriladi.
Tadbir OʼzR FА Matematika instituti direktori, akademik Shavkat Аyupov hamda akademik Аbdulla Аʼzamovlarning maʼruzasi bilan davom etdi.

Состоялась презентация книги «Числа, книги и бесконечность»
20 апреля в Институте востоковедения имени Абу Райхана Беруни Академии наук Республики Узбекистан состоялась презентация книги «Числа, книги и бесконечность» итальянского ученого Петро Джузеппе Фре. Это мероприятие было организовано институтами Востоковедения и Математики Академии наук РУз и Посольством Италии в Республике Узбекистан.
Мероприятие открыл вице-президент Академии наук Республики Узбекистан, директор Института востоковедения Бахром Абдухалимов. Затем о развитии сотрудничества Италии и Узбекистана рассказал Чрезвычайный и Полномочный Посол Итальянской Республики в Узбекистане Агостино Пинна.
После этого слово взял автор книги Петро Джузеппе Фре, который предоставил участникам ценную информацию о книге.
Эта книга об истории математики, в которой наука математика сравнивается с кораблем. Этот корабль будет путешествовать по мировому океану знаний в течение многих лет и познакомит читателя с ведущими личностями в этой области. В нем рассказывается история развития математиков от Платона до Германа Вейля.
Примечательно, что четвертая глава книги посвящена всемирно известному нашему соотечественнику, великому ученому-энциклопедисту, основоположнику алгебры Мухаммаду ибн Муса аль-Хоразмий. В этой главе содержится ценная информация о жизни и деятельности ученого.
Мероприятие продолжилось докладами директора Института математики Академии наук РУз академика Шавката Аюпова и академика Абдуллы Азамова.
В заключении презентации книги «Числа, книги и бесконечность» участники получили ответы на свои вопросы от автора книги.