“Buyuk dasht merosi” ko‘rgazmasi ochildi
22-fevral kuni “2019-yilda O‘zbekistonda Qozog‘iston yili” tadbirlari doirasida O‘zR FA Temuriylar tarixi davlat muzeyida “Azret-Sulton” davlat tarixiy-madaniy muzey-qo‘riqxonasi”ning  “Buyuk dasht merosi” nomli foto ko‘rgazmasi ochildi.
Ko‘rgazmada muzey-qo‘riqxonaning 50 dan ortiq fotosuratlari va bosma nashrlari namoyish etilmoqda. Jumladan, sayohatchi A.Kunning “Turkiston albomi”dan o‘rin olgan Xo‘ja Ahmad Yassaviy maqbarasining 1871-1872-yillarda olingan suratlari,  Amir Temur buyrug‘i bilan quyilgan qozon va shamdonlar, bayroqning tig‘i, eshiklar, muzey qo‘riqxona fondidagi etnografik va arxeologik materiallar, Turkiston mintaqasidagi tarixiy-madaniy joylarning suratlari namoyish etilmoqda.
Ushbu ko‘rgazmani O‘zR FA Temuriylar tarixi davlat muzeyida o‘tkazishdan maqsad ikki davlat o‘rtasida madaniy-ijtimoiy munosabatlarni mustahkamlash, Turkistonning tarixiy o‘tmishini, uning madaniy-ma’naviy qiyofasini namoyish etish,  tarixiy yodgorliklarni tashviq qilish, madaniy aloqalarni kengaytirish hamda muzeylar o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirishdir.
Ko‘rgazma bir oy davom etadi.
Eslatib ztamiz, O‘zbekiston va Qozog‘iston Respublikalari Prezidentlarining 2017-yil 16-sentabrdagi uchrashuvi davomida 2018-yilda Qozig‘istonda “O‘zbekiston yili”, 2019-yilda O‘zbekistonda “Qozog‘iston yili”ni nishonlash to‘g‘risida kelishilgan edi. Shu munosabat bilan 2018-yilning 5-iyulida Turkiston shahridagi “Azret Sultan” muzey qo‘riqxonasida “Temuriylar tarixi davlat muzeyi durdonalari” nomli foto ko‘rgazma tashkil etilgandi. Ushbu ko‘rgazma Qozog‘iston aholisida katta qiziqish uyg‘otgandi va bir oy davomida ko‘rgazmaga 30 mingdan ortiq tomoshabinlar tashrif buyurgan edi.

В соответствии с Планом мероприятий в рамках «Года Казахстана в Узбекистане в 2019г.» 22 февраля в Государственном музее истории Темуридов АН РУз открылась фотовыставка РГКП «Государственного историко-культурного заповедника-музея «Азрет Султан» Министерства культуры и спорта Республики Казахстан под названием «Наследие Великой Степи».
В экспозиции представлены более 50 фото-картин и печатной продукции музея-заповедника. В том числе, фото-картины мавзолея Ходжа Ахмеда Яссави 1871-1872 гг. из «Туркестанского альбома» путешественника А.Куна, фото ценных экспонатов ХІV века – казан и подсвечники, отлитые по приказу Амира Темура, наконечник флага, двери, фотографии этнографических и археологических материалов из фонда музея-заповедника, фотографии историко-духовных мест Туркестанского региона.
Целью проведения выставки в Государственном музее истории Темуридов АН РУз является укрепление культурно-гуманитарных отношений между двумя странами, раскрытие исторического прошлого Туркестана, его культурно-духовного облика, пропаганда исторических памятников, расширение культурных связей, укрепление коммуникационных связей между музеями.
Выставка будет продолжатся месяц.
Напмоним, во время государственного визита Президента Республики Казахстан в Узбекистан президенты двух стран приняли решение объявить 2018 год годом Узбекистана в Казахстане, а 2019 год годом Казахстана в Узбекистане. В связи с этим 5 июля 2018 г.в Государственном историко-культурном заповеднике-музее “Азрет Султан” открылась фотовыставка «Жемчужины Государственного музея истории Темуридов». Выставка продолжалась до 5 августа 2018 г. и за это время его посетили более 30 тысяч посетителей.