Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Botanika instituti tomonidan Buxoro viloyati oʼsimliklar kadastri monografiyasi nashr etildi. Monografiyada Buxoro viloyati florasida tarqalgan 67 oila, 340 turkumga mansub 765 turdagi yuksak oʼsimliklar kadastr roʼyxati, kamyob va yoʼqolish xavfi ostidagi oʼsimliklarning hayotiy shakli, ekologiyasi, tarqalishi, xoʼjalikdagi ahamiyati, muhofazaga ehtiyoj koʼrsatkichi geoaxborot tizimidagi (GАT) xaritalari hamda rangli fotosuratlari keltirilgan.
Institut olimlari tomonidan 2017-yildan 2020-yilga qadar Jizzax, Samarqand, Qashqadaryo, Navoiy viloyatlari florsining toʼliq davlat kadastriga olingan yuksak oʼsimliklar roʼyxati, noyob va yoʼqolib borayotgan turlarning kadastri va monitoringi amalga oshirildi. 2020-yil iyul oyidan boshlab esa Toshkent viloyatining oʼsimliklar kadastri amalga oshirilmoqda.
Ushbu nashr etilgan monografiyalar botaniklar, ekologlar, tabiatni muhofaza qilish qoʼmitasi, oʼrmon xoʼjaligi qoʼmitasi, qoʼriqxonalar, milliy tabiat bogʼlar xodimlari, professor oʼqituvchilar, talabalar, ekoturistlar hamda oʼsimlik olami bilan qiziquvchilar uchun amaliyotda foydalanishlari uchun moʼljallangan.

Опубликована монография кадастр флоры Бухарской области
Институтом ботаники Академии наук РУз издана монография кадастра растений Бухарской области. В монографии представлен кадастровый список 765 видов высших растений, состоящий из 67 семейств, 340 родов, распространенных во флоре Бухарской области, карты и цветные фотографии геоинформационной системы (ГИС) с указанием жизненных форм, экологии, распространения, хозяйственного значения, необходимости в охране редких и находящихся под угрозой исчезновения растений.
В период с 2017 по 2020 годы проведён мониторинг флоры Джизакской, Самаркандской, Кашкадарьинской, Навоийской областей и составлен кадастр с перечнем высших растений, а также редких и исчезающих видов полностью включённых в Государственный кадастр. С июля 2020 года ведётся кадастр растений Ташкентской области.
Данные опубликованной монографии кадастра флоры Бухарской области предназначены для практического применения ботаниками, экологами, сотрудниками Комитета по охране природы, Комитета лесного хозяйства, заповедников, национальных природных парков, профессорско-преподавательского состава, студентами, экотуристами, а также любителями растительного мира.