Joriy yilning 7-8-noyabr kunlari Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Botanika institutda AQSH va Oʻrta Osiyo botanika bogʻlari oʻrtasida hamkorlikni oʻrnatishga bag`ishlangan birinchi seminar boʻlib oʻtdi.
Seminarda AQSHning Chikago Botanika bogʻidan (Chicago Botanical Garden) Tankersley Boyce, Denver Botanika bogʻidan (Denver Botanical Garden) Sarada Krishnan, Longvud Botanika Bogʻidan (Longwood Botanical Gardens) Peter Zale, Oʻrta Osiyo davlatlaridan: Kozogʻiston Respublikasi Taʼlim va Fan vazirligi Botanika va fitointroduksiya instituti direktori G.T.Sitpayeva, Botanika va fitointraduksiya institutining Ostona filiali direktori S.Muxtabayeva, Qirgʻiziston Milliy akademiyasi Biologiya va tuproqshunoslik instituti professori G.A.Lazkov, Tojikiston Fanlar akademiyasi Pomir Biologiya instituti direktori D. Navruzshoyev, Tojikiston Fanlar akademiyasi Botanika, fiziologiya va oʻsimliklar genetikasi institututi professori K.K.Xisoriyevlar ishtirok etishdi.
Seminar davomida turli mamlakatlar botanika bogʻlari oʻrtasida doimiy xamkorlik oʻrnatish hamda istiqbolda anglashuv memorandumi tuzildi.
Seminar kelishuviga koʻra, AQSH va Oʻrta Osiyodagi botanika bogʻlarida tadqiqot olib borayotgan yosh olimlarni doimiy tajriba almashinish va malakasini oshirishga kelishildi.

Был проведен первый семинар по сотрудничеству между Ботаническими садами
7-8 ноября 2011 года в Ботаническом институте Академии наук Республики Узбекистан состоялся первый семинар по сотрудничеству между США и Центральноазиатскии ботаническими садами.
На семинаре принял участие Танкерсли Бойс из Ботанического сада США в Чикаго (Chicago Botanical Garden), Сарада Кришнан из Ботанический сад Денвера (Denver Botanical Garden), Питер Зале из Ботанический сад Лонгвуд (Longwood Botanical Gardens), Центрально-азиатские страны: директор Института ботаники и фитоиндустрии Министерства образования и науки Республики Казахстан Г.T.Ситпаева, директор Астанинского филиала Института ботаники и фитоиндукции С.Мухтабаева, Г.А.Лазьков профессор Института биологии и почвоведения Национальной академии наук Кыргызстана, Д. Навружшов директор Института биологии Памира Академии наук Таджикистана, К.Х.Хосиев профессор Института ботаники, физиологии и генетики растений Академии наук Таджикистана.
В ходе семинара был подписан Меморандум о взаимопонимании между Ботаническими садами разных стран.
Согласно Меморандиума, молодые ученые, изучающие ботанические сады в США и Центральной Азии, договорились регулярно обмениваться опытом и совершенствовать свои навыки.