Birinchi laboratoriya jihozlari olib kelindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 15-iyundagi PQ-3059-sonli qarorining 11-bandida «Navoiy kon-metallurgiya kombinati» DKga Navoiy shahri, Me'morlar ko‘chasi, 2-uy manzili bo‘yicha joylashgan binoni Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limning ilmiy-tadqiqot laboratoriyalarini tashkil etish va joylashtirish uchun uni kapital ta'mirlash vazifasi yuklatilgan edi. Ta'mirlash ishlari yuqori darajada bajarilgan. Yaqinda Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasi ilmiy-texnikaviy sohada har ikki tomonlama hamkorlikni yanada chuqurlashtirish maqsadida FA Navoiy bo‘limining ilmiy-texnik bazasini mustahkamlash uchun 7 ming AQSh dollari miqdorida beg‘araz yordam ajratdi. Mablag‘lar laboratoriya jihozlari, boshqa zarur asbob-uskunalar hamda laboratoriya mebellarini xarid qilish uchun ishlatildi.
Keltirilgan laboratoriya uskuna va jihozlari orasida ionomer, portativ rN metr, analitik tarozi, spektrofotometr, elektr plita, suv hammomi, distillyator, konduktomer, turli o‘lchamdagi elaklar, binokulyar mikroskop, qurituvchi shkaf, laboratoriya idishlari, maxsus jihozlangan stollar, idishlarni saqlashga mo‘ljallangan shkaflar kabi tahlillar o‘tkazishga zarur jihozlar mavjud.
Ushbu laboratoriya suv va tuproq tarkibini kimyoviy va mexanik jihadan tahlil qilish uchun mo‘ljallangan. Bu o‘z navbatida qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirishga mo‘ljallangan yerlar tuproqlarida kimyoviy tahlillar o‘tkazish orqali sho‘rlanish darajasini aniqlash, mexanik tarkibi, tuproq nam sig‘imi kabi ko‘rsatkichlarini hisobga olib, meliorativ va agrotexnik tadbirlarni to‘g‘ri belgilash va ekinlarni to‘g‘ri joylashtirish imkonini beradi.
Bundan tashqari, tahlil qilingan tuproq haqidagi mavjud ma'lumotlar asosida tegishli tarzda mutaxassislar olib boriladigan izlanishlarga jalb etiladilar. Sharoitga mos holda tuproq tegishli makro- va mikroelementlar bilan boyitiladi yoki ularning muvozanati shakllantiriladi, tuproq namligini saqlash yoki kamaytirish texnologiyalari ishlab chiqiladi.
Laboratoriyaning tashkil etilishi Navoiy bo‘limida tahsil olayotgan doktorantlar va ilmiy xodimlarning tadqiqotlarida bajariladigan laboratoriya ishlarini olib borishga, olimlarga esa yangi loyihalar, birinchi navbatda qishloq xo‘jaligi yo‘nalishida, bajarishga katta imkoniyat yaratildi.

Одиннадцатым пунктом Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-3059 от 15 июня 2017 года ГП «Навоийский горно-металлургический комбинат» поручено проведение капитального ремонта здания, расположенного по адресу: г.Навои, ул. Меъморлар, 2 для организации и размещения в нем научно-исследовательских лабораторий Навоийского отделения Академии наук. Ремонт здания выполнен на высоком уровне. На днях поступило первое лабораторное оборудование и прочий необходимый инвентарь, а также лабораторная мебель. Спонсорские средства на их приобретение в размере 7 тысяч долларов США выделило дипломатическое представительство Китайской Народной Республики при содействии посольства этой страны в Ташкенте.
В перечне закупленного – иономер, портативный pH-метр, аналитические весы, спектрофотометр, электрическая плита, баня водяная лабораторная, дистиллятор, кондуктометр, комплект сит разных размеров, бинокулярный микроскоп, сушильный шкаф, лабораторная, шкафы для хранения лабораторного инвентаря, специальные столы для анализов и весов.
Таким образом, лаборатория оснащена всем необходимым для анализа воды и почвы с химической и механической точки зрения. Это, в свою очередь, дает возможность посредством проведения химического анализа почвы посевных земель с учетом уровня ее засоленности, механического состава и влагоемкости, правильно подобрать мелиоративные и агротехнические мероприятия, спланировать площадь посевов.
Кроме того, на основе собранных данных будут привлекаться соответствующие специалисты для проведения научных изысканий. К примеру, для обогащения почвы соответствующими макро- и микроэлементами, сохранения их баланса, разработки технологии повышения или понижения влагоемкости.
Создание лаборатории также позволяет докторантам и научным сотрудникам Отделения проводить необходимые лабораторные работы по соответствующим направлениям. Это также открывает возможность ученым расширить спектр реализуемых проектов, в первую очередь, в сельскохозяйственной сфере.