Uchrashuvda Tabiatni muhofaza qilish xalqaro ittifoqi (IUCN) Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqaviy byurosi direktori Oliver Avramoski Toshkentda tashkilot vakolatxonasi ochishni va Fanlar akademiyasi bilan hamkorlikni yanada mustahkamlash istagini bildirdi. O‘z o‘rnida Fanlar akademiyasi ham birgalikda ilmiy loyihalarni amalga oshirishga tayyor ekanligini ma’lum qildi.
Shuningdek, uchrashuv davomida hamkorlikda amalga oshiriladigan ishlar, xususan, tabiatni muhofaza qilish loyihalarini mahalliylashtirish, milliy va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash, ilmiy tadqiqotlar va bilim almashinuvi, moliyaviy va texnik yordam masalalari muhokama qilindi.
Mazkur tashkilot bilan hamkorlikni yanada mustahkamlash Qizil kitobni takomillashtirish va biologik xilma-xillikni muhofaza qilish, O‘zbekistondagi xavf ostidagi turlarni aniqlash va ularni xalqaro miqyosda tan olish uchun IUCN Qizil Ro‘yxat standartlariga muvofiqlikni ta'minlash, IUCNning innovatsion yechimlarini, jumladan, tabiiy asoslangan yechimlarni (Nature-based Solutions) joriy qilish orqali O‘zbekistonda cho‘llanishni sekinlashtirish va degradatsiya bo‘lgan yerlarda tiklanishni ta’minlash, tashkilotning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha ilg‘or strategiyalari va resurslaridan foydalangan holda, O‘zbekiston hududida iqlim o‘zgarishiga moslashish va atrof-muhit barqarorligini ta’minlashga imkon beradi.
Ma’lumot o‘rnida: IUCN (International Union for Conservation of Nature – Tabiatni Muhofaza qilish Xalqaro Ittifoqi) tabiatni asrash va barqaror rivojlanishga erishishga qaratilgan dunyodagi eng yirik tashkilotlardan biridir. U 1948-yilda tashkil etilgan bo‘lib, hozirda 160 dan ortiq mamlakatdan 1400 dan ziyod davlat tashkilotlari, nodavlat tashkilotlar va ilmiy muassasalarni birlashtiradi.
IUCNning asosiy faoliyat yo‘nalishlari quyidagilardan iborat:
1. Tabiatni muhofaza qilish
2. Ilmiy tadqiqot va monitoring
3. Barqaror rivojlanish
4. Siyosat ishlab chiqish va qo‘llab-quvvatlash
5. Ta'lim va ko‘nikmalarni rivojlantirish
6. Hamkorlik tarmog‘i
IUCN faoliyati dunyo miqyosida atrof-muhitni asrashga oid qator yutuqlarga erishgan bo‘lsa-da, bu yo‘nalishda hali ham ko‘p ishlar qilinishi lozim. Tabiatni muhofaza qilishda har bir insonning hissasi muhimdir.

Важный шаг в защите биоразнообразия
Директор Регионального бюро Международного союза охраны природы (МСОП) по Восточной Европе и Центральной Азии Оливер Аврамоски и руководитель проекта Любовь Тимофеева посетили Академию наук Узбекистана. Гостей приветствовала вице-президент АН РУз Шахло Турдикулова. Во встрече приняли участие директор Института ботаники Академии наук, академик Комилжон Тожибоев и научные сотрудники Института зоологии.
На встрече директор Регионального бюро Восточной Европы и Центральной Азии МСОП Оливер Аврамоски, выразил желание открыть представительство организации в Ташкенте и еще больше укрепить сотрудничество с Академией наук. В свою очередь, представители Академии  наук РУз предложили развивать сотрудничество и реализовывать совместные научные проекты.
Также в ходе встречи обсуждались вопросы совместной работы, в частности, локализации природоохранных проектов, укрепления национального и регионального сотрудничества, научных исследований и обмена знаниями, а также финансовой и технической помощи.
Дальнейшее укрепление сотрудничества с организацией МСОП  позволит усовершенствовать Красную книгу Узбекистана и обеспечить соответствие стандартам Красного списка МСОП по охране биоразнообразия, выявлению исчезающих видов в Узбекистане и их международному признанию, использованию инновационных решений МСОП, в том числе на основе природоохранных мер по противодействию опустынивания в Узбекистане и обеспечить восстановление деградированных земель путем внедрения решений, основанных на природных факторах, с использованием передовых стратегий и ресурсов организации в области изменения климата, а также позволит адаптироваться к этим изменениям и обеспечивать экологическую стабильность.
Для информации: МСОП (Международный союз охраны природы) — одна из крупнейших в мире организаций, занимающаяся охраной природы и достижением устойчивого развития. Она была основана в 1948 году и в настоящее время объединяет более 1400 правительственных  и неправительственных организаций, в том числе академических учреждений из более чем 160 стран мира.
Основными направлениями деятельности МСОП являются:
1. Охрана природы
2. Научные исследования и мониторинг
3. Устойчивое развитие
4. Разработка и поддержка политики
5. Образование и развитие навыков
6. Партнерская сеть
На совещании было особо отмечено:  -  «Несмотря на то, что деятельность МСОП позволила добиться ряда достижений в сфере охраны окружающей среды во всем мире, в этой области предстоит сделать еще многое. И вклад каждой организации в дело сохранения природы является весьма важным».