O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Immunologiya va inson genomikasi instituti, Toshkent farmatsevtika instituti va O'zbekiston Respublikasi biotibbiy texnologiyalar assotsiatsiyasi o'rtasida o'zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Mazkur uch tomonlama memorandum O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 25-noyabrdagi “Biotexnologiyalarni rivojlantirish va mamlakatning biologik xavfsizligini taʼminlash tizimini takomillashtirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-4899-son qarorining ijrosi yuzasidan biotexnologiyalarni rivojlantirish, ushbu sohada fan, taʼlim va ishlab chiqarishning integratsiyasini taʼminlash maqsadida amalga oshirildi.
Immunologiya va inson genomikasi instituti direktori Tamara Aripova, Biotibbiy texnologiyalar assotsiatsiyasi rahbari Tatyana Xegay, Toshkent farmatsevtika instituti rektori Kamal Rizayev biotexnologiya va gen muhandisligining asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha ilm-fanning bugungi holatini inobatga olgan holda yuqori malakali kadrlar tayyorlash masalasini muhokama qildilar. Memorandumga ko’ra biotexnologiya korxonalarining kadrlarga bo‘lgan ehtiyojiga muvofiq biotexnologiya tarmog‘i va qo‘shimcha mutaxassisliklarning turli toifalari uchun mavjud taʼlim standartlarini qayta ko‘rib chiqish va yangilarini ishlab chiqish, talabalarni amaliyot bazalari bilan taʼminlash, talabalar uchun nomdor stipendiya taʼsis etish, bitiruvchilarni ish bilan taʼminlash, biotexnologiya sohasida magistratura talabalari hamda doktorantura ilmiy izlanuvchilarining ilmiy-tadqiqot ishlarini amalga oshirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, Biotexnologiya kafedrasi pedagog xodimlari uchun xorijiy mutaxassislarni jalb etgan holda ilmiy seminarlar va kasbiy malakasini oshirishni tashkil etish nazarda tutilgan.

Подписан меморандум о развитии биотехнологии
Состоялось подписание меморандума о взаимопонимании между Институтом иммунологии и геномики человека Академии наук Республики Узбекистан, Ташкентским фармацевтическим институтом и Ассоциацией биомедицинских технологий Республики Узбекистан.
Роль биомедицинских технологий в современном мире трудно переоценить, и они уже играют главенствующую роль в таких направлениях, как медицина и фармацевтика. Основной проблемой на сегодняшний день является острый дефицит специалистов в данной области. Для республики стратегически важно иметь специалистов, которые соответствовали бы мировым стандартам. Эта тенденция прослеживается и в задачах, указанных в Постановлении Президента Республики Узбекистан № ПП-4899 от 25 ноября 2020 года «О комплексных мерах по развитию системы биотехнологий и совершенствованию системы биобезопасности страны».
Руководство Института иммунологии и геномики человека, Ассоциации биомедицинских технологий и Ташкентского  фармацевтического института оценили эти сложные задачи и решили объединить усилия в сфере специализированного образования молодого поколения. Ожидается, что партнеры будут проводить совместные научно-исследовательские работы, производственную практику для магистрантов и докторантов, а также консультирование по выполнению научных работ в области биомедицинских технологий. В дальнейших планах -  учреждение именной стипендии для особо одаренных студентов ТашФарМИ, совместное создание обучающих материалов по направлению «Биотехнологии» и привлечение зарубежных специалистов к процессу обучения.