Аkrilamid koʼp tonnali poliakrilamid va akril kislotasining har xil polimerlarini hamda sopolimerlarini ishlab chiqarishda qimmatli monomer hisoblanadi. Аkrilamid polimerlari har tomonlama foydali boʼlgan noyob xususiyatlarga ega hamda texnika va texnologiyalarning bir qancha sohalarida (foydali qazilmalar rudalarni (uran, oltin, titan, toshkoʼmir, alyuminiy, temir) regeneratsiya va boyitishda flotatsiya hovuzlarida flokulyant, burgʼulash suyuqliklarining reologik xususiyatlarini va filtrlanishini barqarorlashtiruvchi hamda boshqaruvchi, neft quduqlari devorlarini va plastlarning gidravlik kesimini qotirish uchun tuproq hosil qiluvchi, tabiiy va sanoat oqava suvlarini tozalash hamda oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash uchun flokulyant, qogʼozlarning suyuq va quruq holatlarida chidamliligini boshqaruvchi hamda ularning bosma xususiyatlarini yaxshilash uchun qoʼshimcha vosita, urugʼlar, insektitsidlar, gerbitsidlar va fungitsidlar uchun plyonka hosil qiluvchi, tamponlar, pamperslar, salfetkalar, tagliklar, yarani bogʼlash uchun superabsorbentlar, dori vositalari uchun plyonka hosil qiluvchi va gidrogellar sifatida) ishlatiladi. Oʼzbekistonda akrilamid kimyoviy usul bilan «Navoiyazot» АJ korxonasida olinadi va u texnologik, iqtisodiy va ekologik nuqtai nazardan bir qancha kamchiliklarga ega.
OʼzR FА Mikrobiologiya institutda Rhodococcus ruber – 8/4/1 aktinobakteriya shtammining fermentativ faol hujayralari asosida «RODOАMID» biokatalizatori ishlab chiqilgan. Shtamm-produtsentga patent olingan.
Ushbu biokatalizatorni akrilonitril biotransformatsiyasida ishlatish 99-100% toza akrilamid olish imkonini beradi. Bu biotexnologiya bir bosqichli, ekologik bezarar va energiya tejamkor hisoblanadi. Bundan tashqari, kimyoviy usulga qaraganda mahsulot tannarxini kamida 20% ga kamaytiradi. Аkrilamid va uning yuqori molekulyar massali polimerini ishlab chiqarishni yoʼlga qoʼyish uchun innovatsion loyiha doirasida ilmiy tadqiqotlarni davom ettirish rejalashtirilmoqda. Ushbu biotexnologiyani «Navoiyazot» АJ korxonisida tatbiq qilish natijasida flokulyantlar ishlab chiqarish kengaytiriladi va respublikaning eksport imkoniyatlarini oshishiga hissa qoʼshadi.

Акриламид является ценным мономером в крупнотоннажном производстве полиакриламида и различных полимеров и сополимеров акриловой кислоты. Полимеры акриламида обладают уникальным комплексом полезных свойств и широко используются в различных областях техники и технологии (в качестве флокулянтов хвостов флотации руд при обогащении и регенерации полезных ископаемых; стабилизаторы и регуляторы фильтруемости и реологических свойств буровых растворов, структурообразователи почв для укрепления стенок скважин при вторичной добыче нефти и гидравлическом разрыве пластов; флокулянты для очистки природных и промышленных сточных вод, переработки пищевых продуктов; обезвоживающие агенты для осадков; регуляторы прочности бумаги в сухом и влажном состоянии, добавки для улучшения качества и печатных свойств бумаги; плёнкообразователи для семян, удобрений, инсектицидов, гербицидов и фунгицидов; суперабсорбенты для тампонов, памперсов, салфеток, пеленок, бандажей для ран; пленкообразователи для фармацевтических препаратов пролонгированного действия и гидрогели). В Узбекистане акриламид получают химическим методом на предприятие АО «Navoiyazot», который имеет ряд недостатков в технологическом, экономическом и экологическом плане.
В Институте микробиологии АН РУз разработан биокатализатор «РОДОАМИД» на основе ферментативно активных клеток штамма бактерии Rhodococcus ruber – 8/4/1. Получен патент РУз на штамм-продуцент.
Применение данного биокатализатора для биотрансформации акрилонитрила позволяет получить 99-100% чистый акриламид. Данная биотехнология является энергосберегающей, одностадийной и экологически безвредной. Кроме этого, она позволяет снижать себестоимость продукта более чем на 20% по сравнению с химическим методом. Планируется продолжить научные исследования в рамках инновационного проекта для налаживания производства акриламида и его полимера с высокой молекулярной массой. В результате внедрения данной биотехнологии в АО «Navoiyazot», расширится производство флокулянтов и повысится экспортный потенциал республики.