2021-yil 30-mart kuni Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti madaniyat saroyida O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti, akademik B.Yuldashev hamda vitse-prezident S.Mirzayev ishtirokida uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuvda FA Qoraqalpoq bo'limi raisi, akademik N.Aimbetov, Qoraqalpog'iston Respublikasining barcha oliy o'quv yurtlarining rektorlari, professor-o'qituvchilar, maqsadli doktorantlar va doktorantlar, magistrlar va iqtidorli talabalar ishtirok etishdi.
Uchrashuvda O'zR FA prezidenti, akademik B.Yuldashev bu yil mamlakatimizda fizika va chet tillarini o'rganish asosiy yo'nalish sifatida belgilanganligi, bu yo'nalishda keng ko'lamli ishlar olib borilishi rejalashtirilganligi haqida gapirdi. Ilm-fan oldida turgan muhim vazifalar, yoshlarni ilm-fanga jalb qilish masalalariga alohida to’xtalib o’tdi. Uchrashuv davomida B.Yuldashev ishtirokchilarning fikrlarini tingladi va ularning savollariga javob berdi.

30 марта 2021 года во Дворце культуры Каракалпакского государственного университета имени Бердаха прошла встреча профессорско-преподавательского состава и ученых с президентом Академии наук Республики Узбекистан академиком Б.Юлдашевым и вице-президентом С.Мирзаевым.
В мероприятии приняли участие председатель Каракалпакского отделения АН РУз, академик Н.Аимбетов, ректоры всех вузов Республики Каракалпакстан, профессора и преподаватели, целевые докторанты и докторанты, магистры и талантливые студенты со всех вузов региона.
В ходе встречи академик Б. Юлдашев особо отметил, что в этом году изучение физики и иностранных языков определено как основное направление в нашей стране и планируется масштабная работа в этом направлении. Особое внимание было уделено вовлечению молодежи в науку. В ходе встречи Б. Юлдашев выслушал мнения участники встречи и ответил на интересующие их вопросы.