O'zR FA Yadro fizikasi institutiga Atom energiyasi bo'yicha Xalqaro agentlik bosh direktori o'rinbosari, Kafolatlar departamenti rahbari Massimo Aparo boshchiligidagi delegatsiya tashrif buyurdi. Mehmonlarni O’zR FA prezidenti Behzod Yuldashev kutib oldi va o’zaro hamkorlik masalalari, kelgusidagi rejalar muhokamasiga bag’ishlangan uchrashuv o’tkazildi.
Mehmonlar Institut va yadro reaktori faoliyati, olimlar tomonidan olib borilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari bilan yaqindan tanishdi.
Ma’lumot o’rnida, Kafolatlar departamenti yadro nazorati bo'yicha xalqaro organ sifatida Atom energiyasi bo'yicha Xalqaro agentlik (IAEA)ning funksiyalari va vazifalarini bajaradi hamda yadroviy qurollar tarqalishining oldini olish bo'yicha global sa'y-harakatlarga hissa qo'shadi.
Departamentning asosiy vazifasi IAEA xavfsizlik choralarini qo'llash va amalga oshirishdir. Shuningdek, u tegishli kelishuvlar va ularni amalga oshirishga oid tekshiruv so'rovlariga javob berish va boshqa texnik yordam ko'rsatish orqali yadro qurollarini nazorat qilish va qurolsizlanishni targ'ib qiladi.

Делегация во главе с заместителем генерального директора Международного агентства по атомной энергии, руководителем Депортамента гарантий Массимо Апаро посетила Институт ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан. Гостей приветствовал президент АН РУз Бехзод Юлдашев, затем была проведена встреча для обсуждения вопросов сотрудничества и дальнейших планов.
Гости ознакомились с деятельностью Института, работой ядерного реактора и исследовательскими работами, проводимыми учеными.
Справочно: Департамент гарантий выполняет функции и обязанности МАГАТЭ как международного надзорного органа в ядерной области, содействуя глобальным усилиям по предупреждению распространения ядерного оружия.
Главная задача Департамента – применять и осуществлять гарантии МАГАТЭ. Он содействует также контролю над ядерными вооружениями и разоружению путем удовлетворения запросов о проведении проверок и предоставления иной технической помощи в связи с выполнением соответствующих соглашений и договоренностей.