2019-yil 9-iyul kuni O‘mon Hujjat va arxivlarni saqlash bo‘yicha milliy boshqarmasi rahbari (vazir darajasida) janob al-Davayni Hamid Muhammad Zuvayhi (Al-Dhawuani Named Mohammed Dhuwaihi) boshchiligidagi delegatsiya a’zolari (xalqaro hamkorlik departamenti boshlig‘i o‘rinbosari al-Hajri Raya Amir Muhammad; muvofiqlashtirish bo‘limi boshlig‘i - al-Shekayli Hamid Soif Muhammad va boshq.) O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik institutiga tashrif buyurdilar. Mehmonlar Institut faoliyati va yangi binosi bilan tanishib, o‘zaro hamkorlikning yangi ufqlarini belgilab oldilar.
Tashrif yakunida O‘zbekiston Respublikasi bilan O‘mon Sultonligi o‘rtasidagi a’lo darajadagi munosabatlar, ikki davlatning qo‘lyozma hamda tarixiy hujjatlar sohasidagi hamkorligini mustahkamlash va rivojlantirish istagidan kelib chiqib, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti bilan O‘mon sultonligi Hujjat va arxivlarni saqlash milliy boshqarmasi o‘rtasida o‘zaro manfaatli hamkorlik memorandiumi imzolandi. Shuningdek, O‘mon Sultonligida tarixiy hujjatlarni asrab-avaylash va saqlash bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida hikoya qiluvchi hujjatli film namoyish etildi.
Mehmonlar joriy yilning 12-iyul kuniga qadar O‘zbekistonda bo‘ladilar. 10-iyul kuni esa delegatsiya a’zolarining O‘zbekiston xalqaro Islom akademiyasi va Islom sivilizatsiya markaziga tashrif buyurib, suhbat o‘tkazishlari va o‘zaro hamkorlikning istiqbollarini belgilib olishlari rejalashtirilgan.

9 июля 2019 года делегация Султаната Оман во главе руководителя Национального бюро Омана по сохранению архивов и документов (статус министра) господин аль-Давайни Хамид Мухаммад Зувайхи (Аl-Dhаwуаni Наmed Моhammed Dhuwaihi) и члены делегации (заместитель руководителя департамента международного сотрудничества - аль-Хиджри Рай Амир Мухаммед, начальник отдела - Аль-Шекайли Хамид Соиф Мухаммед и др.) посетили Институт востоковедения имени Абу Райхана Беруни Академии наук Республики Узбекистан. Гости ознакомились с деятельностью и новым зданием Института и наметили предстоящие горизонты сотрудничества.
В конце посещения, учитывая прекрасные отношения, сложивщиеся между Республикой Узбекистан и Султанатом Оман в области изучения и сохранения рукописей и исторических документов, был подписан Меморандум о сотрудничестве между Институтом востоковедения имени Абу Райхана Беруни и Национальным бюро Султаната Оман по сохранению архивов и документов. Был показан документальный фильм, рассказывающий о проделанных работ в Султанате Оман в области сохранения исторических документов и архивов.
Гости будут в Узбекистане до 12 июля с.г.. 10 июля, члены делегации посетят Международную Исламскую Академию Узбекистана и Центр Исламской цивилизации в Узбекистане и обсудят перспективы сотрудничества.