YUNESCOning Samarqanddagi 43-sessiya doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashabbusi va taklifi bilan Turkiy madaniyat va merosi fondi  tomonidan Baku shahrida chop etilayotgan “Turkiy xalqlar folklori ko‘p jildligi”ning ilk jildi nashri taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Unda YUNESCO, Turkiy davlatlar tashkiloti  hamda  madaniyat, san’at xodimlari, olimlar, OAV vakillari ishtirok etishdi.
“Turkiy xalqlar folklori ko‘p jildligi”ning dastlabki jildidan ozarbayjon, qozoq, qirg‘iz, turk va o‘zbek xalqlarining eng yorqin qahramonlik dostonlari, jumladan, "Kitabi-Dada Qo‘rqud", "Go‘ro‘g‘li", "Alpomish", "Qobilandi botir", "Qambar botir", "Edige", "Er Sayin", "Er Targ‘in", "Qirimning qiriq botiri", "Manas", "Rustamxon", "Murodxon" kabi  dostonlar joy olgan. Ma'lumki, turkiy xalqlarning qahramonlik dostonlari shunchaki badiiy so‘z san'ati namunasigina emas, balki turkiy xalqlar hayoti aks etgan badiiy tarixdir.
“O‘zbek qahramonlik eposi” jildidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tabrigi joy olgan. Mazkur tabrikda ushbu loyihaning ko‘lami va qahramonlik dostonlarining umumfolkloriy merosda tutgan o‘rni va ahamiyati ochib berilgan. Dastlabki jilddan o‘rin olgan “Alpomish”, “Rustamxon”, “Murodxon” kabi dostonlar olis zamonlardan to bugungi kungacha baxshilarimiz tomonidan sevib kuylanib kelinmoqda. Bu doston namunalarini ijro etuvchi baxshilarimizning san'ati YUNSECOning nomoddiy madaniy meros reprezentativ ro‘yxatidan joy olgani yanada quvonarlidir. Turkiy xalqlar folklorining keyingi jildlarida folklorning barcha janrlariga o‘rin berilishi ko‘zda tutilgan. Bu namunalar eng sara, eng mukammal namunalar ekanligi bilan alohida ahamiyatga ega.
Loyiha turkiy dunyoning eng yetakchi folklorshunos olimlari, soha mutaxassislari   tomonidan nashrga tayyorlangan.
Ushbu ulkan loyiha turkiy dunyo xalqlarining an’analari, san’ati va ma’naviy qadriyatlarining boyligi va xilma-xilligini aks ettiruvchi badiiy so‘z san'ati namunalari bo‘lib, YUNESCO bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish yo‘lida mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qiladi.

В рамках 43-й сессии ЮНЕСКО в г.Самарканде по инициативе и приглашению Президента Республики Узбекистан состоялась презентация первого тома «Многотомного собрания фольклора тюркских народов», изданного в Баку Фондом тюркской культуры и наследия. В презентации приняли участие представители ЮНЕСКО, Организации тюркских государств, а также деятели культуры и искусства, учёные и представители СМИ.
В первый том «Многотомного фольклора тюркских народов» вошли наиболее яркие героические эпосы азербайджанского, казахского, кыргызского, турецкого и узбекского народов, в том числе «Китаби-Дада Коркуд», «Горугли», «Алпомиш», «Кобиланды батыр», «Камбар батыр», «Едиге», «Эр Сайын», «Эр Таргин», «Киримнинг Кырик батыр», «Манас», «Рустамхан», «Муродхан». Как известно, героические эпосы тюркских народов – это не просто образцы художественного слова, но и художественная история, отражающая жизнь тюркских народов.
В томе «Узбекский героический эпос» содержится поздравительное послание Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева. В этом поздравительном послании раскрываются масштабы данного проекта, место и значение героических эпосов в мировом фольклорном наследии. Эпосы «Алпомиш», «Рустамхан», «Муродхан», вошедшие в первый том, любимы и поются нашими бахши с древнейших времён и до наших дней. Ещё более отрадно, что искусство исполнения этих эпосов нашими бахши включено в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО. В следующих томах «Фольклора тюркских народов» планируется включить все жанры фольклора. Эти образцы имеют особое значение, поскольку являются лучшими и наиболее совершенными.
Проект подготовлен к изданию ведущими фольклористами и специалистами в области литературы тюркского мира.
Этот грандиозный проект представляет собой собрание образцов художественного слова, отражающих богатство и многообразие традиций, искусства и духовных ценностей тюркских народов, и служит прочной основой для дальнейшего развития сотрудничества с ЮНЕСКО.