Alisher Navoiy - buyuk shoir va mutafakkir
Shu munosabat bilan 8-fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Oʻzbek tili, adabiyoti va folklori institutida A.Navoiy nomidagi davlat adabiyot muzeyi va Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi bilan hamkorlikda hazrat Alisher Navoiy tavalludining 578 yilligiga bagʻishlab “Alisher Navoiy adabiy va ilmiy merosini oʻrganish masalalariga bagʻishlangan xalqaro ilmiy anjumanning 64-yigʻilishi” boʻlib oʻtdi. Anjumanda shoir va yozuvchilar, yosh tadqiqotchilar, respublikamizdan va qoʻshni hamdoʻstlik mamlakatlaridan tashrif buyurgan yirik navoiyshunos olimlar ishtirok etdi.
Hindistonning Javohirlaʼl Neru universiteti professori Axloqiy Ahmadi Ohan Hindistondagi fors tilli adabiyotga oʻrta osiyolik shoir ijodkorlar, ayniqsa, Alisher Navoiyning taʼsiri beqiyos ekanligini alohida taʼkidladi.
Anjumanda shoirning oʻzbek va jahon adabiyotida tutgan oʻrni, nasriy va sheʼriy asarlari tahlili, adib asarlarini qiyosiy aspektda oʻrganish masalalari, daho shoir va buyuk mutafakkir ilmiy va ijodiy merosining boshqa davlatlarda oʻrganilishi kabi masalalarga bagʻishlangan maʼruzalar tinglandi.

9 февраля в республике традиционно отмечается как день рождения крупнейшего представителя узбекской литературы, великого мыслителя и государственного деятеля Алишера Навои.
В связи с этим 8 февраля в Институте узбекского языка, литературы и фольклора АН РУз при сотрудничестве с Государственным музеем литературы имени Алишера Навои АН РУз и Союзом писателей Узбекистана состоялось «64-е заседание международной научной конференции, посвященной 578-летию Алишера Навои». В конференции приняли участие зарубежные ученые, молодые исследователи, крупные ученые-навоиведы со всех уголков республики.
В конференции приняли участие зарубежные ученые, молодые исследователи, крупные ученые-навоиведы со всех уголков республики.
Индийский ученый, профессор Университета Жавохарлаал Неру Ахлоки Ахмади Охан особо отметил влияние творчества Алишера Навои и других среднеазиатских поэтов и писателей на персоязычную литературу Индии.
В ходе конференции были выслушаны доклады, посвященные обоснованию роли и места творчества великого мыслителя в узбекской и мировой литературе, анализу прозаических и поэтических произведений, проблемам сравнительного исследования произведений писателя и изучению его произведений за рубежом.