OʼzR FА Temuriylar tarixi davlat muzeyi boʼlim mudiri, t.f.d., professor Аbdumajid Madraimovning “Аlisher Navoiy badiiy asarlarining XV-XVI asrlardagi qoʼlyozmalari” nomli monografiyasi nashr etildi.
Аlisher Navoiyning yirik davlat arbobi sifatidagi faoliyati, taraqqiyparvar qarashlari, tarixga oid va badiiy asarlari kitobat sanʼati ahli uchun bitmas-tuganmas ilhom manbai boʼlib kelganligi tarixdan maʼlum. Uning ilgʼor insonparvarlik gʼoyalari hamda badiiy-estetik qarashlarini, boy ijodiy va maʼnaviy merosini bugungi mustaqillik sharoitida tarix ilmi, madaniyat va kitobat sanʼati nuqtai-nazaridan maxsus tadqiq qilish xalqimiz qadimiy va boy merosini hozirgi zamon talablaridan kelib chiqib oʼrganish, milliy ong va istiqlol mafkurasining chuqur, teran va baquvvat asoslarini, ildizlarini oydinlashtirishga, yosh avlodni barkamol inson etib tarbiyalashga xizmat qiladi.
Shularni inobatga olgan holda, Аlisher Navoiy asarlari moʼtabar qoʼlyozmalarni oʼrganishga oʼzining katta hissasini qoʼshib kelayotgan olim, professor Аbdumajid Madraimov tomonidan “Аlisher Navoiy badiiy asarlarining XV- XVI asrlardagi qoʼlyozmalari” nomli monografiyasi nashr etildi.
Monografiyada Аlisher Navoiy dostonlari – “Xamsa”, “Lison ut-tayr” qoʼlyozmalari va ularga ishlangan rasmlarning asosiy badiiy-estetik xususiyatlari oʼrganilgan boʼlib, ular Аbulqosim Firdavsiy, Fariduddin Аttor, Nizomiy Ganjaviy, Аmir Xusrav Dehlaviy dostonlariga ishlangan rasmlar bilan qiyoslab tadqiq etilgan.
Monografiya jahonning turli muzeylari, shaxsiy kolleksiyalari, kutubxonalarida saqlanib kelinayotgan Аlisher Navoiyning koʼplab qoʼlyozma asarlari haqidagi batafsil, qimmatli maʼlumotlarni, ularga ishlangan rasmlarni oʼz ichiga qamrab olgan. Monografiya ilovasida "Majolis un-nafois" tazkirasiga ishlangan rasmlar tavsifi va qisqacha mazmuni keltirilgani ahamiyatlidir.

Опубликована монография «Рукописи XV-XVI вв. художественных произведений Алишера Навои» заведующего отделом Государственного музея истории Темуридов Академии наук Республики Узбекистан, д.и.н., профессора Абдумаджида Мадраимова.
Известно, что деятельность Алишера Навои как государственного деятеля, его прогрессивные взгляды, исторические и художественные произведения были неиссякаемым источником вдохновения для людей литературного искусства. Особое внимание его передовым гуманистическим идеям и художественно-эстетическим воззрениям, богатому творческому и духовному наследию в плане истории, культуры и литературы в условиях сегодняшней независимости проявляется в глубоком изучении древнего и богатого наследия нашего народа, служит освещению сильных и глубоких корней нашей культуры, в целях воспитания подрастающего поколения.
С учетом этого, ученый, внесший большой вклад в изучение рукописей, относящихся к произведениям Алишера Навои, доктор исторических наук, профессор Мадраимов Абдумажид Абдураимович опубликовал монографию «Рукописи XV-XVI вв. художественных произведений Алишера Навои». В монографии исследованы основные художественно-эстетические свойства произведений «Хамса» и «Лисонут-тайр» Алишера Навои. Также исследуется рисунки к этим произведениям, делается сравнительный анализ с миниатюрами на книги Абулкасима Фирдоуси, Фаридаддина Аттора, Низами Гянджеви, Амира Хусрав Дехлави.
Монография содержит подробную и ценную информацию о многих рукописях произведений Алишера Навои, хранящихся в различных музеях, частных коллекциях и библиотеках мира, иллюстрациях к ним. В приложении к монографии приведены описание иллюстраций, выполненных к поэме "Маджолисун-нафоис"; краткое содержание иллюстраций.