Press-turda OAV vakillari markaz faoliyati bilan yaqindan tanishdilar. Laboratoriya ish jarayonlarini kuzatdilar va mutaxassislar bilan bevosita muloqot qilib, o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar.
Ayni kunlarda Markazda O‘zR FA Immunologiya va genomikasi instituti hamda “Immunogen Test” markazi bilan birgalikda Ikkinchi xalqaro klinik tibbiy genetika maktabi o‘quv kurslari hamda tibbiy genetika sohasidagi yetakchi mutaxassislar ishtirokida respublikamizning turli joylaridan kelgan irsiy jigar kasalliklari va sindromli patologiyalari bilan og‘rigan 40 ga yaqin bemorlar uchun bepul tibbiy genetik konsultatsiyalar o‘tkazilmoqda. OAV vakillari shu jarayonlar bilan ham yaqindan tanishdilar.
Ma’lumot o‘rnida: O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 16-avgustdagi “Toshkent tibbiy-genetik ilmiy markazi – “Akademik N.P.Bochkov nomidagi tibbiy-genetik ilmiy markazi” Federal davlat byudjet ilmiy muassasasi bo‘linmasini tashkil etish to‘g‘risida”gi 513-son qarori asosida akademik N.P.Bochkov nomidagi tibbiy genetik ilmiy markazi Toshkent filiali - Toshkent tibbiy-genetik ilmiy markazi faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Inson genetikasi va tibbiy genetika boʼyicha fundamental va amaliy ilmiy tadqiqotlar, jumladan, irsiy kasalliklarning tarqalishi, etiologiyasi va patogenezi, ularning diagnostikasi, oldini olish va davolash kabilar Markaz faoliyatining asosiy yo‘nalishlari hisoblanadi.

25 февраля был организован пресс-тур для представителей СМИ в Ташкентский медико-генетический научный центр – Ташкентский филиал Медико-генетического научного центра имени академика Н.П. Бочкова, который функционирует совместно с Институтом иммунологии и геномики человека Академии наук Республики Узбекистан.
В ходе пресс-тура представители СМИ ознакомились с деятельностью Центра. Они наблюдали за процессами работы лабораторий и напрямую общались с экспертами, получая ответы на свои вопросы.
В настоящее время Центр совместно с Институтом иммунологии и геномики человека АН РУз и Центром «Иммуноген-Тест» при участии Второй международной школы клинической медицинской генетики и ведущих специалистов в области медицинской генетики проводит бесплатные медико-генетические консультации около 40 пациентов из разных уголков Узбекистана, страдающих наследственными заболеваниями печени и синдромальными патологиями. Представители СМИ также подробно ознакомились с этими процессами.
Основные направления работы Центра — это фундаментальные и прикладные научные исследования по генетике человека и медицинской генетике, включая такие проблемы, как распространение, этиология и патогенез наследственных болезней, их диагностика, профилактика и лечение.
На Ташкентский МГН Центр также возложена задача постоянного участия в системе подготовки высококвалифицированных научных и медицинских кадров в соответствии с международными требованиями и стандартами.