Akademik Maxmud Salohiddinov olamdan o‘tdi
M.Salohiddinov 1933 yil 23 noyabrida Namangan viloyati, Namangan shahrida tug‘ildi. 1955 yili O‘rta Osiyo davlat universitetini (hozirgi O‘zbekiston Milliy universiteti) tugatib, mazkur oliy o‘quv yurti aspiranturasida tahsil oldi. 1958 yilda nomzodlik, 1967 yilda doktorlik dissertatsiyasini himoya qildi. 1974 yilda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi haqiqiy a’zosi etib saylandi.
Iste’dodli olim o‘zining qariyb 60 yillik ilmiy-pedagogik va tashkilotchilik faoliyati davomida Fanlar akademiyasi Matematika instituti direktori, Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti, prezidenti, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri, Fanlar akademiyasi fizika-matematika bo‘limi mudiri va umrining oxirigacha O‘zbekiston Milliy universiteti professori va Fanlar akademiyasi Matematika instituti bo‘lim mudiri sifatida samarali mehnat qildi.
Akademik M.Salohiddinov Abu Rayxon Beruniy nomidagi O‘zbekiston Respublikasi davlat mukofoti, “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan fan arbobi” faxriy unvoni, “Buyuk xizmatlari uchun”, “Fidokorona xizmatlari uchun”, “Mehnat shuhrati” ordenlari bilan mukofotlangan edi.
Atoqli olim, mehribon ustoz, kamtarin inson Maxmud Salohiddinovning xotirasi qalblarimizda hamisha saqlanib qoladi.
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi nomidan marhumning oila a’zolari va yaqinlariga chuqur hamdardligimizni bildiramiz.

Скончался академик Махмуд Салахиддинов
В возрасте 85 лет скончался известный ученый Центральной Азии в области иатематики, академик Академии наук Республики Узбекистан Махмуд Салахиддинов.
М.Салохиддинов родился 23 ноября 1933 года в городе Наманган Наманганской области. В 1955 году он окончил Среднеазиатский государственный университет (ныне Национальный университет Узбекистана), затем  аспирантуру данного университета. В 1958 году защитил кандидатскую диссертацию, в 1967 году докторскую. В 1974 году были збран членом Академии наук Республики Узбекистан.
Талантливый ученый  М.Салахиддинов в течение 60-летней научно-педагогической и организаторской деятельности работал директором Института математики Академии наук, вице-президентом, президентом Академии наук, Министром высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, руководителем Отделения физико-математических наук Академии наук и до конца своей жизни профессором Национального университета Узбекистан и заведующим отделом Института математики Академии наук.
Академику М.Салахиддинову присвоено Государственная премия имени Абу Райхона Беруний, присуждена почетное звание “Заслуженый деятель науки”, он был награжден орденами “Буюк хизматлари учун”, “Фидокорона хизматлари учун”, “Меҳнат шуҳрати”.
Память о выдающимся ученом, заботливом наставнике, искреннем и скромном человеке Махмуде Салахиддинове сохранится в наших серцах.