2019-yil 12-fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi tashabbusi bilan Birlashgan yadro tadqiqotlari instituti (Dubna, Rossiya) Axborot texnologiyalari laboratoriyasi yetakchi olimlari va Markaziy Osiya tadqiqot va taʼlim tarmogʻi (CAREN) vakillari ishtirokida “Akademik fan va zamonaviy axborot texnologiyalari” mavzusida ilmiy-amaliy seminar oʻtkazildi.
Ushbu seminar ilm-fan va taʼlim sohasida axborot texnologiyalaridan amaliy foydalanish hamda asosiy maʼlumotlar bazasini yaratish, yirik maʼlumotlarni (Big Data) qayta ishlash va boshqarish masalalariga bagʻishlandi.
“Bishlashgan yadro tadqiqotlari instituti dunyoda eng mashhur ilmiy markaz boʻlib, Oʻzbekiston olimlari bilan uzoq muddatli hamkorlik aloqalariga ega. Bugungi seminardan koʻzlangan asosiy maqsad, rossiyalik va qirgʻizistonlik olimlar bilan hamkorlik aloqalarini yanada kengaytirish, olimlarimizni, yosh tadqiqotchilarimizni, talabalarimizni aynan ilm-fanda axborot texnologiyalaridan foydalanishning imkoniyatlari hamda afzalliklari bilan kengroq tanishtirishdan iborat”, - deydi Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti S.Mirzayev.
Shuningdek, seminar ishtirokchilari yuqori tezlikdagi aloqa tizimi sifatida CARENning atrof-muhitni oʻrganishga oid tadqiqotlar, seysmologiya, telemeditsina, tabiiy va madaniy merosni asrash kabi sohalarda birgalikdagi izlanishlarni rivojlantirish borasidagi faoliyati bilan ham tanishdilar.
Avvallambor, ushbu seminarni tashkil etganligi uchun Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti Bexzod Yuldashevga oʻz minnatdorchiligimni bildiraman. Bu seminar oʻzbek olimlari bilan hamkorlik aloqalarining yangi bosqichiga zamin yaratishiga ishonaman, – dedi Qirgʻiziston Respublikasi Milliy Fanlar akademiyasi akademigi A.Kutanov (CAREN).

МЕЖДУНАРОДНЫЙ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКИЙ СЕМИНАР НА ТЕМУ: «АКАДЕМИЧЕСКАЯ НАУКА И СОВРЕМЕННЫЕ ИНФОРМАЦИОННЫЕ ТЕХНОЛОГИИ»
12 февраля 2019 года по инициативе Академии наук Республики Узбекистан проведен семинар с участием ведущих ученых лаборатории информационных технологий Объединенного института ядерных исследований (ОИЯИ, Дубна, Россия) и представителей «Центрально-Азиатской исследовательской и образовательной сети (CAREN)» на тему «Академическая наука и современные информационные технологии».
Семинар посвящен вопросам практического использования информационных технологий в образовании и фундаментальных исследованиях, обработке и управлении больших массивов данных (Big Data).
Объединенный институт ядерных исследований является всемирно известным научным центром и имеет многолетние связи с учеными Узбекистана. Основная цель сегодняшнего семинара расширение сотрудничества с российскими и кыргызскими учеными, широкое ознакомление наших ученых, молодых исследователей и студентов с возможностями и преимуществами использования информационных технологий в науке, - сказал вице-президент Академии наук Республики Узбекистан С.Мирзаев.
Также в семинаре участники ознакомились с тем, как высокоскоростные линии связи CAREN вносят реальный вклад в развитие совместных исследований, в таких областях, как исследования окружающей среды, сейсмология, телемедицина, сохранение природного и культурного наследия.
Прежде всего, я хотел бы выразить свою благодарность президенту Академии наук Республики Узбекистан Бехзоду Юлдашеву за организацию этого семинара. Я верю, что этот семинар создаст новый этап сотрудничества с узбекскими учеными, - сказал А.Кутанов, академик Национальной академии наук Кыргызской Республики (CAREN).
Вопросы рассмотренные на этом семинаре направлены на интеграцию усилий академической общественности и специалистов разных стран с целью повышения эффективности исследовательской деятельности и освоения научного и технологического потенциала информационных технологий в науке, технологиях, экономике, подготовке научных кадров.