Akademik Bobomurod Ahmedov Saudiya Arabistoni Qirolligida xizmat safarida bo‘ldi
Akademik B.Ahmedovning tashrifi davomida Qirol Fahd universiteti professorlari va tadqiqotchilari bilan qora o‘ralar astrofizikasi bo‘yicha ilmiy hamkorliklar muhokama qilindi. Uning rejalari o‘zbekistonlik olimlarning relativistik astrofizikadagi natijalari va yutuqlarini taqdim etishdan iborat edi.
Ushbu safar ilmiy hamkorlikni chuqurlashtirish va mustahkamlash, shuningdek yosh ilmiy kadrlar tayyorlashga xizmat qildi. Akademik Ahmedov va uning jamoasi Saudiya Arabistonidagi olimlar bilan ilmiy aloqalarni rivojlantirishda muhim qadam tashladi.
Safar yakunida tashkil etilgan seminarlar va taqdimotlar ilmiy jamoatchilik tomonidan katta qiziqish bilan qarshi olindi. Ushbu ilmiy safar nafaqat ilmiy aloqalarni mustahkamlashga, balki O‘zbekistonning xalqaro miqyosdagi ilmiy hamkorliklarini kengaytirishga xizmat qiladi.
Ma’lumot o’rniga: King Fahd University of Petroleum and Minerals (KFUPM) 1963-yilda tashkil topgan va muhandislik, fan, texnologiya hamda menejment sohalarida yuqori sifatli ta'lim va tadqiqotlar bilan tanilgan nufuzli davlat universitetidir. Universitetning asosiy vazifasi neft va mineral resurslarga boy Saudiya iqtisodiyotini rivojlantirish uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlashdir.

Академик Бобомурод Ахмедов совершил рабочую поездку в Королевство Саудовская Аравия
Академик Бобомурод Ахмедов, заведующий лабораторией теоретической астрофизики Астрономического института Академии наук Узбекистана, посетил Университет нефти и полезных ископаемых имени короля Фахда (KFUPM) в Дахране, Саудовская Аравия.
В ходе поездки академика Б. Ахмедова обсуждалось научное сотрудничество в области астрофизики черных дыр с профессорами и исследователями Университета короля Фахда, которым были представлены результаты и достижения узбекских ученых в области релятивистской астрофизики.
Эта поездка послужила углублению и укреплению научного сотрудничества, а также обучению молодых ученых Саудовской Аравии. Академик Ахмедов и его команда сделали важный шаг в развитии научных связей с учеными Саудовской Аравии.
Организованные по итогам поездки семинары и презентации вызвали большой интерес у научного сообщества. Данная научная поездка послужит не только укреплению научных связей, но и расширению международного научного сотрудничества Узбекистана.
Для информации: Университет нефти и минералов имени короля Фахда (KFUPM) — престижный государственный университет, основанный в 1963 году и известный своим высококачественным образованием и исследованиями в области инженерии, науки, технологий и управления. Основная миссия университета — подготовка высококвалифицированных кадров для развития экономики Саудовской Аравии, богатой нефтью и минеральными ресурсами.