Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 7-maydagi “Matematika sohasidagi taʼlim sifatini oshirish va ilmiy-tadqiqotlarni rivojlantirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi PQ-4708-sonli qarorida belgilangan vazifalar ijrosini taʼminlash hamda yoshlarni ilm-fanga qiziqtirish maqsadida 2020-yil 1-dekabr kuni V.I.Romanovskiy nomidagi Matematika instituti direktori, akademik Shavkat Аyupov Toshkent shahridagi Prezident maktabida "Maydonlar nazariyasi va uning tadbiqlari" mavzusida mahorat darslarini oʼtdi. Dars yakunida oʼquvchilar oʼzlarini qiziqtirgan savollarga javoblar olishdi.
Bu kabi mahorat darslarining tashkil etilishi o`quvchi-yoshlarning akademiklar, olimlar bilan yaqindan muloqot qilish va shu orqali oʼquvchilarni fanga qiziqtirish imkonini beradi.

В целях обеспечения реализации задач, поставленных Постановлением Президента Республики Узбекистан от 7 мая 2020 года ПП-4708 «О мерах по повышению качества образования и развитию научных исследований в области математики» и по привлечению молодежи к науке, 1 декабря 2020 года директор Института математики им. В.И.Романовского, академик Шавкат Аюпов провел мастер-класс в Президентской школе в Ташкенте на тему «Теория полей и ее приложения».
В конце урока ученики получили ответы на свои вопросы. Организация таких мастер-классов позволяет ученикам тесно общаться с академиками и учеными, тем самым привлекая учеников к науке.