O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Seysmologiya instituti tomonidan AES qurilishi lozim bo‘lgan maydonda zamonaviy seysmik asbob-uskunalar yordamida kuzatuv ishlari olib borilmoqda.
Xususan, Jizzax viloyatidagi  Egizbuloq, Arnasoy, Yassikechuv, Eski Forish, Majrum, Qizilqum va Uchquloch mahalla fuqorolar yig‘inlarida seysmik asbob-uskunalar o‘rnatilgan bo‘lib, u yerda eng zamonaviy seysmometrlar (CMG-6TD, CMG-5TDE) yordamida kuzatuv ishlari olib borilmoqda. Barcha o‘rnatilgan seysmometrlar akkumulyator batareyalar orqali uzluksiz ishlaydi va bu batareyalar Quyosh panellaridan quvvat oladi.

Институтом сейсмологии Академии наук Республики Узбекистан на площадке для строительства АЭС с помощью современного сейсмического оборудования ведутся наблюдательные работы.
Это оборудование установлено в махаллинских сходах граждан Эгизбулак, Арнасай, Яссикечув, Эски Фориш, Мажрум, Кызылкум и Учкулоч в Джизакской области, где ведутся наблюдения с помощью современнейших сейсмометров (CMG-6TD, CMG-5TDE). Все установленные сейсмометры работают непрерывно от аккумуляторных батарей, которые питаются от солнечных панелей.