Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik institutining bir guruh olimlari tomonidan olib borilgan uzoq yillik mehnatlar samarasi oʻlaroq “Abu Rayhon Beruniy kitoblari” ning yangi nashri keng ommaga taqdim qilindi.
Oʻzekspomarkaz pavilyonida Abu Rayhon Beruniy kitoblari nashrlarining taqdimoti boʻlib oʻtdi. Taqdimot Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Buyuk mutafakkir va qomusiy olim Abu Rayhon Beruniy tavalludining 1050-yilligini xalqaro miqyosda keng nishonlash toʻgʻrisida” qaroridagi vazifalarni bajarish maqsadida, allomaning XX asrni 50 yillaridan boshlab nashr qilingan yettita jilddan iborat asarlari qayta nashriga bagʻishlab oʻtkazildi.
Professor Ashraf Ahmedov oʻz shogirdlari (B. Abdullayev, M. Xandamova, U. Kuranbayeva) bilan birgalikda Abu Rayhon Beruniy “Tanlangan asarlar” ining oʻzbek tilidagi yangi nashri – 8 ta jildini chop etishga tayyorladi. Quvonarlisi shuki, 2018-yilda, oldin chop etilmagan, Beruniyning “Tanlangan asarlar” turkumiga kirmagan uchta asari – kichik risolalari “Kartografiya”, “Oʻtishlar”, “Zijlar sarasi” 8-jild sifatida rus va oʻzbek tillarida tarixchilar, sharqshunoslar va umuman kitobxonlar ommasiga taqdim etildi. Olimlarimiz oldidagi keyingi vazifa Beruniy asarlarining yettita jildini oʻzbek tilida qayta nashr etish boʻldi. Bu maqsadga erishish yoʻlida esa qancha izlanishlar va tadqiqotlar amalga oshirildi. Jumladan, birinchi, ikkinchi, uchinchi, toʻrtinchi, beshinchi, oltinchi va yettinchi jildlar “OʹZBEKISTON” nashriyotida chop etishga shay holatga keltiridi. Marhum akademik U.Karimov tomonidan nashr etilgan toʻrtinchi jild “Saydana” asarini oʻzbekchalashtirish ustida professor S.Karimova olib borayotgan ish hali nihoyasiga yetmaganligi sababli beshinchi jildning birinchi kitobini Beruniyning “Tanlangan asarlar” turkumida toʻrtinchi jild qilib, ikkkinchi kitobini esa beshinchi jild qilib nashr etishga qaror qilindi.
Taqdimotda quyidagi asalar tashrif buyuruvchilarga taqdim etildi:
1. Abu Rayhon Beruniy. “Qadimgi xalqlardan qolgan yodgorliklar”. Tanlangan asarlar. I jild.
2. Abu Rayhon Beruniy. “Hindiston”. Tanlangan asarlar. I jild.
3. Abu Rayhon Beruniy. “Geodeziya”. Tanlangan asarlar. III jild.
4. Abu Rayhon Beruniy. “Qonuni Masʼudiy”. Tanlangan asarlar. IV jild.
5. Abu Rayhon Beruniy. “Qonuni Masʼudiy”. Tanlangan asarlar. V jild.
6. Abu Rayhon Beruniy. “Tafhim”. Tanlangan asarlar. VI jild.
7. Abu Rayhon Beruniy. Matematik va astronomik risolalar. Tanlangan asarlar. VII jild.
Shunday qilib, yuqorida zikr etilgan nashrlar 2023-yilda nishonlanadigan buyuk mutafakkir va qomusiy olim Abu Rayhon Beruniy tavalludining 1050-yillik yubileyiga shubhasiz munosib sovgʻa boʻldi deyish mumkin.
Abu Rayhon Beruniyning “Ulugʻ hodisalar har vaqt yuz beravermaydi” degan hikmatli soʻzlari bor. Zero, bu kabi asarlarning nashr etilib, xalqimizga tuhfa etilishi ham ulugʻvor hodisalardan biridir.

Презентация нового издания произведений Абу Райхана Беруни
Новое издание «Книг Абу Райхана Беруни» было представлено широкой публике в результате многолетних усилий группы ученых Института востоковедения имени Абу Райхана Беруни Академии наук Республики Узбекистан.
В павильоне Центра «Узэкспо» состоялась презентация книжных изданий Абу Райхана Беруни. Презентация была посвящена переизданию семи томов трудов ученого, изданных с 1950-х годов, в целях выполнения поручения Президента Республики Узбекистан «О международном праздновании 1050-летия со дня рождения великого мыслителя и энциклопедиста Абу Райхана Беруни».
Профессор Ашраф Ахмедов вместе со своими учениками (Б.Абдуллаев, М.Хандамова, У.Куранбаева) подготовили к печати новое издание Абу Райхана Беруни «Тўпланган асарлар» на узбекском языке – 8 томов. Отрадно, что в 2018 году историкам, востоковедам и широкому читателю на русском языке стали доступны три ранее не публиковавшиеся работы Беруни, не вошедшие в серию «Тўпланган асарлар» - его небольшие брошюры («Картография», «Ўтишлар», «Зижлар сараси»). Следующей задачей, стоявшей перед учеными- востоковедами, было переиздание семи томов сочинений Абу Райхана Беруни на узбекском языке. Много дополнительных исследований было проведено для достижения этой цели. В частности, первый, второй, третий, четвертый, пятый, шестой и седьмой тома были подготовлены к печати в издательстве «Узбекистан». В связи с тем, что работа профессора С. Каримовой по подготовке на узбекском языке четвертого тома «Сайдана», изданного покойным академиком У. Каримовым, еще не завершена, было принято решение издать первую книгу из ранее изданного пятого тома как четвертый том из серии «Тўпланган асарлар» Абу Райхана Беруни, а вторую книгу – оставить, как и было ранее, в пятом томе.
На презентации вниманию участников были представлены следующие 7 томов произведений Абу Райхана Беруни:
1. «Қадимги халқлардан қолган ёдгорликлар». Танланган асарлар. I жилд.
2. «Ҳиндистон». Танланган асарлар. I жилд.
3. «Геодезия». Танланган асарлар. III жилд.
4. «Қонуни Масъудий». Танланган асарлар. IV жилд.
5. «Қонуни Масъудий». Танланган асарлар. V жилд.
6. «Тафҳим». Танланган асарлар. VI жилд.
7. «Математик ва астрономик рисолалар». Танланган асарлар. VII жилд.
Можно сказать, что эти издания стали достойным подарком к 1050-летию со дня рождения великого мыслителя и энциклопедиста Абу Райхана Беруни, которое будет отмечаться в 2023 году.