Temuriylar davrida ilm-fan
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Temuriylar tarixi davlat muzeyi tashkil etilganining 23 yilligiga bag‘ishlab, joriy yilning 18-oktabr kuni “Temuriylar davrida ilm-fan va madaniyat rivojini o‘rganish va targ‘ib qilishning umumbashariy ahamiyati” mavzuidagi Respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi o‘tkaziladi.
Yalpi majlisdan so‘ng konferensiya o‘z ishini “Temuriylar davri yozma yodgorliklari: manbashunoslik va tarixshunoslik masalalari”, “Davlat va jamiyat boshqaruvi: arxitektura va bunyodkorlik ishlari; harbiy-siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar” hamda “Temuriylar davri renessansi: ilm-fan va madaniyat, muzeyshunoslik muammolari” mavzularidagi sho‘’balarda davom ettiradi.

Наука в эпоху Тимуридов
18 октября текущего года  в честь 23-летия создания Государственного музея истории Темуридов Академии наук Республики Узбекистан будет проведена Республиканская научно-практическая конференция на тему «Общемировое значение изучения и продвижения развития науки и культуры в эпоху Темуридов».
После пленарной сессии, конференция продолжит свою работу в секциях на темы «Письменные памятники эпохи Темуридов: вопросы источниковедения и историографии», «Государственное и общественное управление: архитектурные и созидательные работы», «Военно-политические и социально-экономические реформы» и «Ренессанс эпохи Темуридов: проблемы науки и культуры, музееведения».
Время открытие конференции 18 октября в 9:00 часов утра в малом зале Государственного музея истории Темуридов.