2017-yilda Quyosh energiyasi xalqaro instituti Xitoy Xalk Respublikasi “Henan Suda Electric Car Technology Co..Ltd.” kompaniyasi bilan ilmiy-texnik hamkorlikni yo’lga qo’yish maqsadida Memorandium imzolangan edi. O‘zbekistondagi O’zR FA Quyosh energiyasi xalqaro instituti Xitoy Xalq Respublikasining "Henan Suda Electric Vehicles Technology Co., Ltd." kompaniyasi bilan aynan shu muqobil manba asosida zamonaviy elektromobil texnologiyalarni amaliyotga tadbiq etish loyihasi bo‘yicha hamkorlik qilmoqda. Memorandium asosida shu yilning 14-iyunida Quyosh energiyasi xalqaro instituti Xitoy Xalq Respublikasining "Henan Suda Electric Vehicles Technology Co., Ltd." kompaniyasi bilan muqobil manba asosidagi zamonaviy elektromobil texnologiyalarni amaliyotga taqbiq etish bo‘yicha seminar tashkil qilingan edi. Bu ishning mantiqiy davomi sifatida O’zbekiston delegatsiyasi Xitoy Xalq Respublikasining "Henan Suda Electric Vehicles Technology Co., Ltd." kompaniyasiga xizmat safari uyushtirishdi.
Safar davomida O’zbekiston delegatsiyasi “Henan Suda Electric Car Technology Co..Ltd.” kompaniyasining ishlab chiqarish obyektlari, quvvatlari va mahsulotlari, sinov va sertifikatsiyalash laboratoriyalari hamda ularda amalga oshirilayotgan ishlar va izlanishlar bilan tanishdilar.
O‘zR FA Quyosh energiyasi xalqaro instituti hamda “Henan Suda Electric Car Technology Co..Ltd.” kompaniyasi bilan hamkorlikda O‘zbekistonda yangi energiya manbalari asosida elektromobil texnologiyalarini rivojlantirish va elektr transport vositalari tarmog‘ini tashkil etish kelishib olindi. “Bir makon – bir yo‘l” loyihasi doirasida ikki tomonlama foydali iqtisodiy hamkorlikning yo‘lga qo‘yilganligi e’tirof etildi hamda O‘zbekistonda yangi energiya manbalari asosida elektromobillar loyihasini samarali amalga oshirish maqsadida Loyiha boshqaruv qo‘mitasi tuzildi va uning tarkibiga Matchanov Nuraddin (O‘zbekiston tomonidan Qo‘mita raisi), Yusupov Azimjan (rais o‘rinbosari) va Avloqulov Umid (mas’ul kotib) kiritildi hamda mazkur Qo‘mitaning majburiyat va vazifalari belgilandi, tegishli guvohnoma va sertifikatlar taqdim etildi.
Quyosh energiyasi xalqaro instituti va “Henan Suda Electric Car Technology Co..Ltd.” o‘rtasida hamkorlik kelishuvi imzolandi. Unga ko‘ra O‘zbekistonda yangi energiya manbalari va ular asosidagi elektromobil texnologiyalari uchun sinov va sertifikatlash markazini tashkil etish, O‘zbekistonda yangi energiya manbalari va ular asosidagi elektromobil texnologiyalari sohasi uchun texnik markaz tashkil etish hamda ushbu markaz bazasida quvvatlash (zaryad) qurilmalari va shaxobchalarini o‘rnatish, sohaga tegishli xalqaro standartlar asosida milliy standartlarni ishlab chiqish, ilmiy-texnik va marketing izlanishlarini olib borish, joriy yilning sentabr oyida “Henan Suda Electric Car Technology Co..Ltd.” va Quyosh energiyasi xalqaro instituti birgalikda O‘zbekistonda Suda texnik institutini tashkil etish hamda 20 dona elektromobil, ularni quvvatlash qurilmalari va laboratoriya asbob-uskunalari sinov maqsadlari uchun O‘zbekistonga olib kelish belgilab qo‘yildi.
Xizmat safari doirasida kompaniya vakillari bilan turli uchrashuvlar tashkil etildi va tegishli masalalar atroflicha muhokama qilindi.

В Узбекистане будет создан испытательный сертификационный центр технологий электромобилей
Как было отмечено ранее в предыдущих новостях, для налаживания научно-технического сотрудничества между Международным институтом солнечной энергии (МИСЭ) АН РУз и компанией  “Henan Suda Electric Car Technology Co..Ltd.” КНР в 2017 году был подписан меморандум. Компания   “Henan Suda Electric Car Technology Co..Ltd.” и Международный институт солнечной энергии работают над проектом по исследованию и внедрению современных технологии для электромобилей с использованием новых источников энергии. Опираясь на подписанный меморандум, между  МИСЭ и  компанией “Henan Suda Electric Car Technology Co..Ltd.” в Ташкенте 14 июня 2019 года был организован международный семинар на тему “Современные технологии электромобилей с использованием новых источников энергии ”. Для ознакомления с деятельностью компании “Henan Suda Electric Car Technology Co..Ltd.”  и дальнейшей реализации проекта, делегация из Узбекистана в количестве 6 человек приглашена в Китайскую Народную Республику, как логическое продолжение договоренностей.
В рамках визита делегация Узбекистана ознакомлена с производственными объектами и мощностями компании“Henan Suda Electric Car Technology Co..Ltd.”, а также  с выпускаемой продукцией, сертификационными и испытательными лабораториямии исследованиями, осуществляемыми в них.
Международный институт солнечной энергии АН РУз и компания «Henan Suda Electric Car Technology Co..Ltd.» договорились оказывать содействие друг другу в развитии электромобильных технологий на основе новых источников энергии и создании сектора электротранспортных средств. Сторонами было отмечено, что установлены двухсторонние взаимовыгодные экономические отношения в рамках проекта «Один пояс, один путь». Для эффективной реализации проекта электромобилей на основе новых источников энергии в Узбекистане, создан Комитет для управления данным проектом.С узбекской стороны в состав комитета приглашены: Матчанов Нураддин (Председатель комитета), Юсупов Азимжан (Заместитель председателя) и Авлоқулов Умид (Ответственный секретарь). Кроме того были определены обязательства и задачи данного комитета и вручены соответствующие сертификаты и удостоверения.
Подписано соглашение о сотрудничестве между Международным институтом солнечной энергии и компанией «Henan Suda Electric Car Technology Co..Ltd.». Стороны договорилисьсоздать центр испытания и сертификации, а также центр технического обслуживания электромобильных технологий на основе новых источников энергии в Узбекистане, установить зарядные станции на базе этого центра, разработать соответствующие национальные стандарты на основе международных стандартов, осуществлять научно-технические и маркетинговые исследования, создать Технический институт Суда между компанией «Henan Suda Electric Car Technology Co..Ltd.» и Международным институтом солнечной энергии в сентябре т.г. и предоставлять в Узбекистан 20 электромобилей, зарядные станции и лабораторное оборудование для испытательных целей.
В рамках визита организованы встречи с представителями компании и обсуждены соответствующие вопросы.