Xitoy o’zbek olimlarining innovatsion texnologiyasi uchun patent berdi
O‘zR FA Genomika va bioinformatika markazi olimlari tomonidan yaratilgan paxta genlarini nokaut qilish (o‘chirish) innovatsion texnologiyasi uchun Xitoy Xalq Respublikasi patenti olindi.
Bilamizki, Xitoy paxta ishlab chiqarish va undan foydalanish bo‘yicha jahonda yetakchi davlatlardan biri hisoblanadi. Shuningdek, Xitoy paxtaning yuqori sifatli va hasharotlarga chidamli hamda yangi patogen navlarini yaratishda zamonaviy biotexnologik usullardan keng foydalanmoqda. Shuni ta’kidlash joizki, olimlarimizning ushbu texnologiyasi uchun Xitoyda patent olinishi tijoratlashtirish uchun katta imkoniyatlarni ochadi.
Mazkur texnologiya dunyoda ilk bora paxtaning bir vaqtning o‘zida bir nechta qimmatli xususiyatlarini takomillashtirish imkonini berdi. Aynan muayyan navning bir nechta xususiyatlarini bir paytning o‘zida o‘zgartirish paxta selektsiyasida asosiy muammo hisoblanadi. Natijada yangi navlarning o‘rtacha hosildorligi gektariga 40 tsentnerga etdi, 4.2 mikroneyrli, -37.9 (Str) pishiqlikdagi va tola uzunligiga 38-40 mm bo‘lgan yuqori sifatli tola olish imkonini berdi.
Eslatib o’tamiz, FA Genomika va bioinformatika markazi olimlari ishlab chiqqan paxta genini nokaut qilish texnologiyasi uchun O‘zbekiston, AQSh, Misr va Rossiya hamda xalqaro RCT patentini olingan.
Paxta genlarining nokaut texnologiyasi oltinchi avlod innovatsion texnologiyasi hisoblanadi. U 2008-yilda o‘zbek olimlari tomonidan ixtiro qilingan bo‘lib, O‘zbekiston hukumati ko‘magida olib borilgan keyingi tadqiqotlar “Porloq“ g‘o‘za turkumidagi yuqori hosilli, barvaqt pishuvchi, uzun tolali, qurg‘oqchilikka va tuzga chidamli biotexnologik navlarning yaratilishiga olib keldi.

Получен патент Китайской Народной Республики на инновационную технологию генного нокаута, созданную учеными Центра геномики и биоинформатики Академии наук Республики Узбекистан.
Необходимо отметить, что Китай является одним из мировых лидеров по производству и потреблению хлопка. Кроме того, Китай широко использует современные биотехнологические методы для создания новых высококачественных и устойчивых к насекомым и патогенам сортов хлопчатника. Поэтому получение патента Китая на технологию ученых Узбекистана имеет большое значение и потенциал для его коммерциализации в этой стране.
Технология нокаута (выключения) генов хлопчатника является инновационной технологией шестого поколения. Она была разработана узбекскими учеными в 2008 году, и дальнейшие исследования при поддержке Правительства Узбекистана привели к созданию на основе данной технологии высокоурожайных, скороспелых, длинноволокнистых, засухо- и солеустойчивых биотехнологических сортов хлопчатника серии «Порлок».
Данная технология позволила впервые в мире одновременно улучшить несколько агрономически ценных признаков хлопчатника, что является основной проблемой при селекции его новых сортов. В результате средняя урожайность новых сортов хлопчатника достигала до 40 центнеров с гектара, что позволило получить высококачественное волокно с микронейром 4,2, прочностью -37,9 (Str) и длиной волокна 38-40 мм. В настоящее время волокна генно-модифиукрованных сортов хлопчатника серии «Порлок» продаются на 12% дороже, чем волокна обычных сортов, и на них имеется высокая потребность на мировом рынке.
Ранее на технологию нокаута генов хлопчатника были получены патенты в Узбекистане, США, Египте и России, а также выдан международный патент PCT. Очередной патент, выданный Китаем, расширяет возможности лицензирования данной технологии в мировом масштабе.