Bugun, 28-iyun kuni Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi tizimidagi ilmiy tashkilotlar xodimlari ishtirokida “Oʼzbekiston Respublikasining Konstitutsiyasiga oʼzgartish va qoʼshimchalar kiritish toʼgʼrisidagi” Oʼzbekiston Respublikasining konstitutsiyaviy qonun loyihasi yuzasidan jamoatchilik muhokamasi oʼtkazildi.
Kirish soʼzida Konstitutsiyaviy Qonun loyihasini tayyorlash doirasida milliy qonunchilik, qadriyatlar va huquqni qoʼllash amaliyoti, oʼzbek davlatchiligining tarixiy tajribasi, insonning asosiy huquq va erkinliklarini taʼminlash sohasidagi asosiy xalqaro standartlar hamda ilgʼor xorijiy tajriba – 100 dan ortiq mamlakat konstitutsiyalari, ulardan 20 tasi soʼnggi 5 yilda qabul qilingan tajribalar inobatga olingani hamda 2022-yilning 25-iyundan 5-iyulga qadar “Oʼzbekiston Respublikasining Konstitutsiyasiga oʼzgartish va qoʼshimchalar kiritish toʼgʼrisida”gi Oʼzbekiston Respublikasining Konstitutsiyaviy qonun loyihasining umumxalq muhokamasi boshlangani haqida maʼlumot berildi.
Shundan soʼng Oʼzbekiston Oliy Majlisining Qonunchilik palatasi spikerining birinchi oʼrinbosari, Konstitutsiyaviy islohotlar Komissiyasining raisi, akademik Аkmal Saidov jamoatchilik muhokamasi ishtirokchilariga mamlakatimizda bu borada amalga oshirilayotgan ishlar va umumxalq muhokamasi haqida batafsil toʼxtaldi.
Jumladan, Oʼzbekiston Oliy Majlisining Qonunchilik palatasi tarafidan “Oʼzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga oʼzgartish va qoʼshimchalar kiritish toʼgʼrisida”gi qonun loyihasini eʼlon qilingani, loyihada asosiy qonunning 64 ta moddasiga 200 dan ortiq oʼzgartishlar kiritish hamda 16 ta normani oʼz ichiga olgan 6 ta yangi modda (prim-moddalar) qoʼshish taklif etilgani haqida fikr-mulohazalar bildirildi.
Shu oʼrinda, tadbirda Konstitutsiyada har kim davlat taʼlim tashkilotlarida tanlov asosida bepul oliy maʼlumot olishga haqli ekanligi, Oliy taʼlim va ilmiy-tadqiqot tashkilotlari qonunda belgilangan doirada oʼzini oʼzi boshqarish, akademik erkinlik, shuningdek tadqiqotlar oʼtkazish va oʼqitish erkinligi huquqiga ega ekanligi, davlat ilm-fanni rivojlantirishga, jahon ilmiy hamjamiyati bilan ilmiy aloqalar oʼrnatishga koʼmaklashishi hamda ilmiy va texnikaviy ijod erkinligidan tashqari, badiiy ijod erkinligi berilishi hamda madaniyat yutuqlaridan foydalanish huquqi kafolatlanishi kabi masalalarga ham alohida eʼtibor qaratildi.
Jamoatchilik muhokamasi yakunida Konstitutsiyaviy tuzatishlar, birinchi navbatda, jamiyatning turli ijtimoiy qatlamlariga mansub boʼlgan fuqarolarning muayyan shaxsiy, ijtimoiy, iqtisodiy, siyosiy, madaniy va ekologik huquqlari hamda manfaatlarini kafolatli tarzda taʼminlashga, himoya qilishga qaratilgan toʼgʼridan-toʼgʼri ishlaydigan normalarga aylanadi, deya xulosa qilindi.

28 июня 2022 г. состоялось общественное обсуждение проекта Конституционного закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан» с участием сотрудников научных организаций Академии наук Республики Узбекистан.
Во вступительной части проекта Конституционного Закона изложены суть национального законодательства, ценности и правоприменительная практика, исторический опыт узбекской государственности, существующие международные стандарты в области основных прав и свобод человека и передовой международный опыт, изложенный в конституциях более 100 стран мира, из которых за последние 5 лет принято 20. С 25 июня по 5 июля 2022 года будет проходить общественное обсуждение проекта Конституционного закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан».
На прошедшем заседании первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Комиссии по конституционным реформам, академик Акмаль Саидов ознакомил собравшихся с проводимой в нашей стране работой по подготовке проекта Конституционного закона Республики Узбекистан и его общественным обсуждением.
В частности, было предложено добавить Законодательной палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан более 200 поправок в 64 статьи Конституции и 6 новых статей (прим. -статьи), содержащие 16 норм.) в опубликованный проект закона «О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан»
В связи с этими поправками проект Конституции гласит, что каждый имеет право на бесплатное получение высшего образования в государственных образовательных учреждениях на конкурсной основе; что высшие учебные заведения и научно-исследовательские организации имеют право на самоуправление, академическую свободу, а также свободу проведения научных исследований и преподавания. Особое внимание уделено развитию и поддержке науки государством, установлению научных связей с мировым научным сообществом, а кроме свободы научно-технического творчества – также свободе художественного творчества и праву использования достижений культуры.
По итогам прошедшего общественного обсуждения был сделан вывод о том, что предложенные в проекте Конституционные изменения станут, прежде всего, прямыми нормами, направленными на обеспечение и защиту отдельных личных, социальных, экономических, политических, культурных и экологических прав и интересов граждан, принадлежащих к различным социальным слоям.