Ishlab chiqarilayotgan biopreparatlarni amaliyotga tadbiq qilish
Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Mikrobiologiya institutida Qishloq xoʼjaligi vaziri J.Xodjayev, Innovatsion rivojlanish vaziri, akad. I.Аbduraxmanov bilan uchrashuv boʼlib oʼtdi.
Uchrashuvda OʼzR Prezidenti Sh.Mirziyoyevning Oliy Majlisga Murojaatnomasi hamda 2020-yil 31-yanvar kuni Davlat geologiya va mineral resurslar qoʼmitasidagi olimlar, yosh tadqiqotchilar, ilmiy-tadqiqot muassasalari rahbarlari va ishlab chiqarish sektori vakillari bilan uchrashuvida belgilab berilgan vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida OʼzR FА Mikrobiologiya institutining Qishloq xoʼjaligi vazirligi, Innovatsion rivojlanish vazirligi bilan birgalikda amalga oshiriladigan ishlari, takliflar va muammolarni hal etish masalalari koʼrildi.
Uchrashuv yakunida OʼzR FА Mikrobiologiya instituti hamda Qishloq xoʼjaligi vazirligi oʼrtasida “Yoʼl xaritasi” tasdiqlandi. Oʼzbekistonning turli hududlarida soya oʼsimligini yetishtirish boʼyicha OʼzR FА Mikrobiologiya instituti va Don va dukkakli ekinlar ilmiy-tadqiqot instituti bilan birgalikda Mega loyihani amalga oshirish zarur ekanligi maʼqullandi. Dunaliella salina mikrosuvoʼtlarini oʼstirish uchun kichik masshtabdagi plantatsiyalar qurish va ulardan tijorat mahsulotlari olish texnologiyalarini ishlab chiqish boʼyicha tijorat rejasi tasdiqlandi va Qishloq xoʼjaligi vazirligi yordamida amalga oshirilishi belgilandi. OʼzR FА Mikrobiologiya institutida ishlab chiqarilayotgan biopreparatlarni amaliyotga tadbiq qilish uchun ularni qoʼllash mexanizmi, natijasi, hajmi va narxi haqida maʼlumotlar Qishloq xoʼjaligi vazirligiga topshirildi.

В Институте микробиологии Академии наук Республики Узбекистан состоялась встреча с Министром Сельского хозяйства Ж.Ходжаевым и Министром Инновационного развития И.Абдурахмановым.
В целях обеспечения выполнения задач, поставленных Президентом Республики Узбекистан Ш.Мирзиевым на встрече с учеными, молодыми исследователями, руководителями научно-исследовательских учреждений и представителями отрасли в Государственном комитете по геологии и минеральным ресурсам 31 января 2020 года, были обсуждены некоторые проблемы, изучены вопросы и рассмотрены предложения Института микробиологии. Представителям Министерства сельского хозяйства была представлена информация о механизме действия, результатах, стоимости использования и имеющегося в наличии объема биопрепаратов, разработанных Институтом микробиологии Академии наук Узбекистана.
В результате встречи:
- была утверждена Дорожная карта по сотрудничеству Института микробиологии с Министерством сельского хозяйства;
- выявлена необходимость подготовки и реализации большого проекта по разработке новой агробиотехнологии выращивания сои в различных почвенно-климатических зонах Республики совместно с Научно-исследовательским институтом зерновых и зернобобовых культур Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан;
- Министерство сельского хозяйства одобрило и утвердило коммерческий план создания малых плантаций для выращивания микроводорослей Dunaliella salina и разработку коммерческих технологий их производства.