O'zR FA Botanika instituti O'zbekiston florasi laboratoriyasi hamda O'zbekiston Milliy gerbariysining eng ustuvor yo'nalishi mamlakat hududida o'sayotgan o'simliklar bioxilma xilligining inventarizatsiyasi va davriy invertarizatsiyasini amalga oshirish, o'simlik turlarining tarqalishini geoaxborot texnologiyalar vositasida xaritalash va ma'lumotlar bazasini tuzishga qaratilgan. Mana shu ustuvor vazifani bajarish uchun Institut xodimlari tomonidan doimiy ravishda ilmiy tadqiqotlar dala sharoitida olib boriladi.
Shunday dala tadqiqotlaridan biri Farg'ona vodiysining shimoliy qismida olib borildi. Ilmiy ekspeditsiya davomida Qirg'iziston Respublikasiga chegaradosh hududdan hozirgacha fan uchun noma'lum bo'lgan yangi yovvoyi piyoz turi topildi.
Ma'lumki O'zbekiston yovvoyi piyozlarning kelib chiqishi va turlar xilma-xilligi mavjud hudud hisoblanadi. Terilgan gerbariy namunalarini laboratoriya sharoitidagi tahlillari shuni ko'rsatdiki, yangi topilgan o'simlik turi hozircha fan uchun yangiligi aniqlandi. Unga eng yaqin bo'lgan o'simlik turi Tojikiston va Qirg'iziston Respublikalari hududlaridagi Baland tog' hududida o'sadigan Allium minitum Vved. ya'ni, kichik piyoz nomi bilan kiritilgan o'simlikdir. O'xshash belgilari ularning gulining tuzilishi va oq rangda bo'lishi, farqi esa ekologik makoni hisoblanadi. Chunki Allium minitum ya'ni, fanga hozirda ma'lum bo'lgan tur Alp mintaqasida 3000 metrdan balandlikda uchrashsa, yangi topilgan o'simlik turi esa adir mintaqasida 1000-1100 metr balandlikda o'sadi. Hozirda mazkur o'simlik turining guli tuzilishi bo'yicha tadqiqotlar olib borilmoqda. Bundan tashqari, mazkur o'simlikning urug'i elektron mikroskop orqali o'rganiladi. Shundan so'ng Institut olimlari oxirgi xulosani beradi va unga nom qo'yiladi. O'rganish natijalari e'lon qilinadi.

Обнаружен неизвестный науке вид растений
Лаборатория флоры Узбекистана и Национальный гербарий Узбекистана Института ботаники АН РУз уделяют приоритетное внимание периодической инвентаризации разнообразия растений, произрастающих в стране, картированию распространения видов растений, с использованием геоинформационных технологий, и созданию базы данных. Для выполнения этого приоритетного направления сотрудники Института постоянно проводят научные исследования.
Одно из таких полевых исследований было проведено в северной части Ферганской долины. В ходе научной экспедиции в приграничной зоне с Кыргызской Республикой был обнаружен новый вид лука, до сих пор неизвестный науке.
Известно, что Узбекистан - регион происхождения и разнообразия дикого лука. Лабораторный анализ собранных образцов гербария показал, что недавно обнаруженные виды растений были признаны новыми для науки. Ближайший к нему вид растений - Allium minitum Vved, произрастающий в высокогорьях Таджикистана и Кыргызстана. При этом, Allium minitum встречается на высоте 3000 метров в Альпах, в то время как недавно обнаруженный новый вид растений произрастает на высоте от 1000 до 1100 метров в регионе холмов. В настоящее время ведутся исследования этого вида. Кроме того, семена изучаются на электронном микроскопе. После этого ученые Института дадут окончательное заключение, и ему будет присвоено имя. Результаты исследования будут объявлены дополнительно.