«Davlat tilida ish yuritish» amaliy qoʼllanmasi lotin yozuvida nashr qilindi
Oʼzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Davlat tilini rivojlantirish departamenti hamda OʼzR FА Oʼzbek tili, adabiyoti va folklori instituti olimlari hamkorlikda “Davlat tilida ish yuritish” kitobi lotin yozuvida 15 ming nusxada nashr etildi.
Kuni kecha Аlisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat Oʼzbek tili va adabiyoti universitetida mazkur qoʼllanma taqdimoti oʼtkazildi. Unda Davlat tilini rivojlantirish departamenti, Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti vakillari, kitob mualliflari, tilshunos olimlar, vazirlik va idoralar rahbarlari maʼnaviy-maʼrifiy ishlar samaradorligini oshirish, davlat tili toʼgʼrisidagi qonun hujjatlariga rioya etilishini taʼminlash masalalari boʼyicha maslahatchilari hamda OАV vakillari ishtirok etdi.
Аmaliy qoʼllanmada tashkilot va muassasalarning ish jarayonida koʼp ishlatiladigan hujjatlar hamda ularni tuzish qoidalari toʼliq berilgan. Shu bilan birga, qoʼllanmada hujjatlar namunalar bilan koʼrsatilib, u ish yuritishga oid lugʼatlar bilan toʼldirilgan.

Практическое пособие «Давлат тилида иш юритиш»  издано на латинице
Департаментом по развитию государственного языка Кабинета Министров Республики Узбекистан и учёными Института узбекского языка, литературы и фольклора Академии наук Республики Узбекистан издано пособие «Давлат тилида иш юритиш» (15 000 экземпляров).
Презентация практического пособия прошла вчера в Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои. В ней приняли участие представители Департамента по развитию государственного языка, сотрудники Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы, авторы книги, лингвисты, советники руководителей министерств и ведомств по вопросам повышения эффективности духовно-просветительской работы, обеспечения соблюдения законодательства о государственном языке и СМИ.
В книге освещаются вопросы подготовки официальных документов в различных организациях и учреждениях, а также предлагаются готовые шаблоны наиболее часто используемых документов. Вместе с тем, в справочнике добавлены офисные словари.