Yangi Oʼzbekistonning taraqqiyot strategiyasi va huquqshunoslik fanlarining dolzarb muammolari kun tartibida
Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Davlat va huquq institutida “Yangi Oʼzbekistonning taraqqiyot strategiyasi va huquqshunoslik fanlarining dolzarb muammolari” mavzusida oflayn va onlayn shaklda ilmiy-amaliy tadbir boʼlib oʼtdi.
Tadbir Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Davlat va huquq instituti huzuridagi Oʼzbekiston Respublikasida yuridik fanlarni rivojlantirish boʼyicha Muvofiqlashtiruvchi kengash tomonidan tashkil etildi. Ilmiy-amaliy tadbirda Muvofiqlashtiruvchi kengash aʼzolari, Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Davlat va huquq instituti ilmiy xodimlari, Oʼzbekistondagi yuridik oliy oʼquv yurtlari vakillari, soha mutaxassislari, shuningdek, yosh tadqiqotchilar ishtirok etdi.
Tadbir davomida, Yangi Oʼzbekiston taraqqiyot strategiyasida belgilangan dolzarb mavzular – qonun ustuvorligi va konstitutsiyaviy qonuniylikni taʼminlash hamda inson qadrini ulugʼlash, mulkiy huquqlarning daxlsizligini ishonchli himoya qilish hamda davlat organlarining mulkiy munosabatlarga noqonuniy aralashuvini cheklash, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida qonunchilikni takomillashtirish, jamoat xavfsizligini taʼminlash, huquqbuzarliklarning sodir etilishiga sabab boʼlgan shart-sharoitlarni oʼz vaqtida aniqlash va bartaraf etishning samarali tizimini yaratish, huquqiy sohadagi xalqaro ilmiy tadqiqotlarni takomillashtirish kabi mavzularga bagʼishlangan maʼruzalar tinglandi.
Tadbir yakunida yuridik fanlar sohasida 12.00.01 – 12.00.14 ixtisoslik shifrlari boʼyicha PhD va DSc namunaviy mavzulari tasdiqlandi hamda Davlat va huquq instituti tomonidan chop etilgan yuridik adabiyotlar taqdimoti oʼtkazildi.

На повестке дня стратегия развития нового Узбекистана и актуальные вопросы юриспруденции
В Институте государства и права Академии наук Республики Узбекистан состоялось офлайн и онлайн научно-практическое мероприятие на тему «Стратегия развития Нового Узбекистана и актуальные вопросы юриспруденции».
Это Мероприятие было организовано Координационным советом по развитию юридических наук в Республике Узбекистан при Институте государства и права АН РУз. В научно-практическом мероприятии приняли участие члены Координационного совета, научные сотрудники Института государства и права АН РУз, представители юридических вузов Узбекистана, эксперты и молодые исследователи.
Участниками были обсуждены ключевые вопросы, обозначенные в Новой стратегии развития Узбекистана, - верховенство права, конституционная законность и уважение человеческого достоинства, надежная защита прав собственности и ограничение незаконного вмешательства в имущественные отношения, совершенствование законодательства в сфере экология и охраны окружающей среды, общественная безопасность. Были заслушаны доклады по актуальным проблемам информационного обеспечения, создания эффективной системы своевременного выявления и ликвидации условий, приводящих к совершению правонарушений, а также совершенствования международных научных исследований в области права.
В завершение мероприятия были утверждены типовые темы докторских диссертаций в области права по кодам специальностей 12.00.01 - 12.00.14, а также проведена презентация юридической литературы, изданной Институтом государства и права Академии наук РУз.