O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Botanika instituti direktori, akademik K.Sh.Tojibayev rahbarligida va Korea National Arboretum ko‘magida Geobook nashriyotida (Janubiy Koreya) “The Flora of Tien Shan Mountains: Endemic Species” ("Tyan-Shan tog‘lari florasi: Endemik turlar") monografiyasi nashr etildi. Monografiya ushbu mualliflar jamoasining Tyan-Shanning turli mintaqalari florasiga bag‘ishlangan bir qator nashrlarining mantiqiy davomidir. 2015-yilda ushbu monografiya mualliflari “The Flora of Tien Shan Mountains: Chimgan Mountains” ("Tyan-Shan tog‘lari florasi: Chimyon tog‘lari") kitobini, bir yildan so‘ng esa “Botanical geography of Uzbekistan” (“O‘zbekiston botanik geografiyasi”) kitobini nashr etishgan.
Monografiyada Tyan-Shan florasining endem turlari fraksiyasining tarkibi birinchi marta nashr etildi. Ushbu ish mualliflarning shimoli-sharqdagi Ketmen tizmasidan (Qozog‘iston) Mo‘g‘iltog‘gacha (janubi-g‘arbda) bo‘lgan yangi dala tadqiqotlari natijalariga, ilmiy manbalar va Toshkent (TASH), Olmaota (AA) Bishkek (FRU), Moskva (MW), Sankt-Peterburg (LE) va boshqa yirik gerbariy to‘plamlarida so‘nggi yuz yil ichida saqlanayotgan gerbariy namunalarini tahlil qilish natijalariga asoslangan. Tadqiqotlar Markaziy Osiyo va Janubiy Koreya olimlarining birgalikdagi izlanishlari natijasidir. Kitobda 880 turga ega bo‘lgan endemik o‘simliklar tarkibi keltirilgan. Har bir tur uchun turlarning morfologiyasi, ekologiyasi, raqamli tasvirlari va Tyan-Shan tizmalari bo‘ylab tarqalishi haqida ma’lumotlar keltirilgan. Kitob floristlar, sistematiklar, biogeograflar va ekologlar uchun mo‘ljallangan.

Монография «Флора Тянь-Шанских гор: Эндемичные виды»
Под руководством директора Института ботаники Академии наук Республики Узбекистан, академика К.Ш. Тожибаева в издательстве Geobook (Южная Корея) при поддержке Korea National Arboretum издана монография «The Flora of Tien Shan Mountains: Endemic Species» (Флора Тянь-Шанских гор: Эндемичные виды). Данная работа является продолжением публикаций авторского коллектива по флоре различных районов Тянь-Шаня. В 2015 году авторами данной работы была издана книга The Flora of Tien Shan Mountains: Chimgan Mountains» (Флора Тянь-Шанских гор: Флора Чимгана), а годом позже «Botanical geography of Uzbekistan» (Ботаническая география Узбекистана).
Состав эндемичной фракции флоры Тянь-Шаня публикуется впервые. Работа выполнена на основе результатов новых полевых исследований авторов начиная от хребта Кетмень (Казахстан) на северо-востоке до Моголтау (на юго-западе), анализа литературных источников и гербарных материалов, хранящиеся в крупных гербарных коллекциях Ташкента (TASH), Алматы (AA), Бишкека (FRU), Москвы (MW), Санкт-Петербурга (LE) и др. за последние сто лет. Работа является результатом совместных исследований ученых стран Центральной Азии и Южной Кореи. В книге дается состав эндемичных растений, насчитывающий 880 видов. Для каждого вида приводится информация по морфологии, экологии, распространении с цифровыми изображениями. Книга предназначена для флористов, систематиков, биогеографов и экологов.