Rosatomning “TVEL” yoqilg‘i kompaniyasi va O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi instituti o‘rtasida shartnoma imzolandi
O’zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi institutiga Rosatom “TVEL” yoqilg‘i kompaniyasining vitse-prezidentlari Oleg Grigoryev, Aleksandr Ugryumov va Xalqaro aloqalar bo’yicha direktor Fyodor Sokolovlar tashrif buyurdi. Tashrif chog’ida mehmonlar Institut faoliyati bilan yaqindan tanishdilar.
Tashrif davomida Rosatomning “TVEL” yoqilg‘i kompaniyasi va O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi instituti o‘rtasida ВВР-СM tadqiqot reaktori uchun modifikatsiyalangan yadro yoqilg‘isini yetkazib berish bo‘yicha shartnoma imzolandi.
Novosibirsk kimyo kontsentratlar zavodida ishlab chiqarilgan zich uran va uran-silitsid yoqilg‘isi ilgari O‘zbekistonga yetkazib berilgan standart IRT-4M yoqilg‘i komplektlariga nisbatan yuqori iste’mol xususiyatlariga ega. Uranning yuqori konsentratsiyasi tufayli yoqilg'i kompaniyasining davomiyligini mutanosib ravishda oshirishni ta'minlash mumkin.
O‘zbekistonga yadro yoqilg‘isini yetkazib berish 2022-2023-yillarda Fuel kompaniyasi tomonidan amalga oshiriladi.
ВВР-СM reaktori yadro fizikasi, radiatsion materiallarshunoslik, faollashuv tahlili, minerallarni nurlantirish, shuningdek, tibbiy va sanoat maqsadlarida radioizotoplar ishlab chiqarish sohasidagi tadqiqotlar uchun ishlatiladi. Ushbu inshoot uchun Rossiya yadro yoqilg‘isini yetkazib berish bo‘yicha avvalgi shartnoma 2017-yilning noyabrida Toshkentda ikki davlat bosh vazirlari ishtirokida imzolangan edi.
Ma’lumot uchun:
Rosatomning yonilg'i kompaniyasi TVEL (Rosatom davlat korporatsiyasining yoqilg'i bo'limi) yadro yoqilg'isini ishlab chiqarish, uranni konvertatsiya qilish va boyitish, gaz sentrifugalarini ishlab chiqarish korxonalarini, shuningdek ilmiy-tadqiqot tashkilotlarini o'z ichiga oladi.
Rosatomning yoqilg'i bo'limi dunyodagi eng yirik boyitilgan uran ishlab chiqaruvchisi, shuningdek barqaror izotoplar bo'yicha jahon bozorida yetakchi hisoblanadi. Yoqilg'i bo'limi kimyo, metallurgiya, energiyani saqlash texnologiyalari, 3D bosib chiqarish, raqamli mahsulotlar va yadroviy obyektlarni foydalanishdan chiqarish kabi sohalarda yangi korxonalarni faol rivojlantirmoqda. TVEL Fuel kompaniyasi tarkibida qo'shimcha texnologiyalar va elektr energiyasini saqlash tizimlari uchun Rosatomning sanoatga oid integratorlari yaratilgan. http://www.tvel.ru

Подписано соглашение между топливной компанией Росатома «ТВЭЛ» и Институтом ядерной физики Академии наук Узбекистана
Институт ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан посетили вице-президенты топливной компании «ТВЭЛ» Росатома Олег Григорьев и Александр Угрюмов и директор по вопросам международных связей Федор Соколов.
В ходе визита гости ознакомились с деятельностью института и  Топливная компания Росатома «ТВЭЛ» и Институт ядерной физики Академии наук Узбекистана заключили контракт на поставку модифицированного ядерного топлива для исследовательского реактора ВВР-СМ.
Реактор ВВР-СМ используется для исследований в области ядерной физики, радиационного материаловедения, активационного анализа, облучения минералов, а также в производстве радиоизотопов для медицинских и промышленных целей. Поставки ядерного топлива в Узбекистан будут выполнены Топливной компанией в 2022 и 2023 году.
Предыдущий контракт на поставку российского ядерного топлива для этой установки были подписан в ноябре 2017 года в Ташкенте в присутствии премьер-министров двух стран.
Для справки:
Топливная компания Росатома «ТВЭЛ» (Топливный дивизион Госкорпорации «Росатом») включает предприятия по производству ядерного топлива, конверсии и обогащению урана, производству газовых центрифуг, а также научно-исследовательские и конструкторские организации. Топливный дивизион Росатома является крупнейшим в мире производителем обогащенного урана, а также лидером глобального рынка стабильных изотопов. В Топливном дивизионе активно развиваются новые бизнесы в области химии, металлургии, технологий накопления энергии, 3D-печати, цифровых продуктов, а также вывода из эксплуатации ядерных объектов. В контуре Топливной компании ТВЭЛ созданы отраслевые интеграторы Росатома по аддитивным технологиям и системам накопления электроэнергии. http://www.tvel.ru