Pavlovniya ko‘chatlari olib kelindi
2021-yilning dekabr oyi o‘rtalarida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limining Nurota tumani lalmi yerlarida pavlovniya plantatsiyasini yaratish loyihasini amalga oshirish masalalari muhokamasiga bag‘ishlangan videoyig‘ilishi bo‘lib o‘tgan edi. Unda O‘zbekiston, Bolgariya, Xitoy va Rossiya ishtirokchilari ikkita plantatsiya yaratishga kelishib oldilar. Ulardan birida Yevropa texnologiyasi, ikkinchisida - Xitoy texnologiyasi bo‘yicha daraxtlar yetishtiriladi.
O‘tgan kunlarda Bolgariyadan 2 ming dona pavlovniya daraxti qalamchalari va 1 ming dona ko‘chatlari FA Navoiy bo’limiga olib kelindi. Ular Bolgariyaning “Paulownia BG” MChJ tomonidan bepul yuborildi, shu jumladan, transport xarajatlari ham qoplandi.
11-martdan 13-martgacha “Paulownia BG” MChJ bosh menejeri Djan Duralov yerni joyida ko‘zdan kechirish va o‘zi ishlab chiqqan qalamchalar va ko‘chat ekish texnologiyasini shaxsan ko‘rsatish maqsadida Navoiyga keldi. Bir gektar maydonda pavlovniya plantatsiyasi yaratish rejalashtirilgan bo‘lib, yana 15 sotix yer ko‘chatxona uchun ajratiladi.
Shu kunlarda yomg‘ir yog‘ib, dala ishlarini o‘tkazish imkoni bo‘lmadi. Biroq Dj.Duralov kichik maydonga bir nechta qalamchalar ekib, qanday shartlarga rioya qilish kerakligini aytib o’tdi. Ko‘chatlarni ekish bahorgi bayramlardan so‘ng rejalashtirildi.
Kelajakda Nurota poligonida tajriba tariqasida maydonining bir qismida yoqilg‘i briketlari olish maqsadida pavlovniya daraxtlari ekiladi, ikkinchisida – barglaridan chorvachilikka yem-xashak olinadi, uchinchisi - ko‘chatzor uchun ajratiladi, asosiy maydoni esa - yog‘och olinadi. Ijobiy natijalar tajribani O‘zbekiston bo‘ylab tarqatish imkonini beradi.

В середине декабря 2021 года состоялось видеосовещание, посвящённое обсуждению реализации проекта Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан, предусматривающее создание на богарных землях Нуратинского района павловниевой плантации. Тогда участники из Узбекистана, Болгарии, Китая и России договорились создать две плантации, на одной из которых будут выращиваться деревья по европейской технологии, в другой – по китайской.
На днях в Навоийское отделение АН РУз поступили 2 тысячи черенков и тысяча саженцев павловнии из Болгарии. Их на безвозмездной основе предоставило болгарское ООО «Paulownia BG».
С 11 по 13 марта генеральный менеджер ООО «Paulownia BG» Джан Дуралов на месте осмотрел участок и продемонстрировал разработанную им технологию высадки черенков и саженцев. На данный момент планируется создать плантацию на площади в 1 гектар. Кроме того, 15 соток будет выделено для питомника саженцев павловнии. В связи с проливными дождями проведение полноценных полевых работ было невозможно. Однако Дж.Дуралов на небольшом участке высадил несколько черенков и рассказал, какие необходимо соблюдать условия. Активная посадка деревьев планируется после весенних праздников. В дальнейшем, на Нуратинском полигоне в качестве эксперимента часть площади будет отведена для деревьев, из которых будут изготавливать топливные брикеты, другая – для получения корма из листьев для животных, третья – для питомника саженцев, а основная – для производства древесины. Положительные результаты позволят распространить опыт по всей территории всего Узбекистана.