Oʼzbekistonning muhim turistik obyektlaridan biri
Bu yerda dastlabki qazish ishlari XIX asrdan boshlangan. Dastlab N.Veselovskiy, 1913-yilda I. Kastane tomonidan oʼrganilgan. 1939-yilda M.E. Masson tomonidan kuzatuv-qidiruv ishlari olib borilgan. 1950-yil oxiridan boshlab esa Oʼzbekiston Fanlar akademiyasi akademigi Yahyo Gʼulomov boshchiligida arxeologik qazuv ishlari olib borildi.
1979-yilda А.Аnorboyev rahbarligida Fargʼona arxeologik ekspeditsiyasi tashkil etildi va koʼp yillar davomida I.Аhrorov va А.Аnorboyevlar tomonidan olib borilgan tadqiqotlar natijasida Shahristonning quyi qatlamlari e.o.III-II asrlarga borib taqalishi maʼlum boʼldi.
Tadqiqotlar jarayonida Аxsikentga Kosonsoydan pishiq gʼishtdan tunel usulida qurilgan irrigatsion inshoot orqali ichimlik suvining keltirilgani 1970 – 1980 yillarda I.Аhrorov, А.Muhammadjonovlar qazishmalari orqali aniqlandi.
Bu yodgorlikda bugungi kunda uzoq yillar davomida tadqiqotlar olib borayotgan olim, tarix fanlari doktori А.Аnorboyev tomonidan qadimiy Аxsi shahri, uning qadimgi Fargʼonaning poytaxti sifatidagi oʼrni, hunarmandchiligiga doir juda noyob va qiziqarli artefaktlar qoʼlga kiritildi.
M.avv. IX-X asrlarda hozirgi Аxsikent yodgorligining oʼrni va uning atrofida yuzlab gektar yerlar oʼzlashtirilib, dehqonchilik qilinganligi olim tomonidan aniqlandi.
Аxsikentda VIII asrning oxirlarida sirli sopol va shisha idishlar ishlab chiqarish yoʼlga qoʼyilganligi, sirli sopol idishlarga arab tilida kufi va kursiv yozuvlarida bitilgan har xil aforizmlar va hadislardan olingan yozuvlar tushirilganligi qazuv ishlari orqali ochib berildi.
Yodgorlikni bugungi kunda ochiq osmon ostidagi muzeyga aylantirishda olimning xizmatlari katta. Shahar obodonchiligiga doir masalalar ham olimning tadqiqotlarida alohida oʼrin egallagan. Tadqiqotlar davomida qadimgi Fargʼonada IX-XII asrlarda hammomlar qurilgani va uning oʼziga xos qurilish uslubi boʼlganligini koʼrsatuvchi materiallar qoʼlga kiritilgan.
Аxsikent А.Аnorboyev tadqiqotlariga koʼra dastlab ikki qismdan: ark va shahristondan iborat boʼlgan, eradan oldingi II asrda esa 10 ga dan iborat rabod vujudga kelganligi, ilk oʼrta asrlarga kelib esa shaharning kengayishi kuzatiladi va uning maydoni 60-70 ga2 ga yetishi, IX-XII asrlarda esa 400 ga dan oshganligi maʼlum boʼldi. Olim tadqiqotlarida Аxsiketning moddiy madaniyati tarixiga doir qiziqarli maʼlumotlar qoʼlga kiritildi. Аxsikentliklarning yuqori sifatli poʼlatni kashf etganliklari arxeologik tadqiqotlar orqali isbotlab berildi. Fargʼona ekspeditsiyasi tadqiqotlari natijasida “Damashq qilichlari” ni yasalish tarixiga oydinlik kiritildi.
Kulolchilik mahsulotlarining oʼziga xos yasalish texnikasi va texnologiyasi oʼrganildi. Аxsikent kulollarining nozik did bilan ishlangan, sirlangan kulolchilik mahsulotlari qoʼlga kiritildi. Hunarmandchilik mahsulotlariga oid sopol idishlar, zeb-ziynat buyumlari, temir bumlar, tanga pullarning topilishi bu yerda iqtisodiy madaniy hayot ravnaq topganidan darak beradi.

Одна из важнейших туристических достопримечательностей Узбекистана - древний город Ахси, столица древнего государства Ферганы, который планируется включить в список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО. В 2018 году по инициативе главы государства Ш.Мирзиёева на одном из объектов городища Ахсикента был создан «музей под открытом небом». Нужно отметить, что данный археологический памятник всегда привлекал внимание археологов. Первые археологические раскопки здесь начались еще в XIX веке. Первоначально городище Ахсикент изучал Н. Веселовский, а в 1913 г. И. Кастанье. В 1939 году М.Е. Массоном были проведены разведочные и исследовательские работы. С конца 1950 года археологические раскопки проводились под руководством академика Академии наук Республики Узбекистана Яхья Гулямова. В 1979 году под руководством А.Анарбаева была организована Ферганская археологическая экспедиция и в результате многолетних исследований И.Ахророва и А.Анарбаева стало ясно, что нижние слои шахристана Ахсикента (центральной городской части) датируется III-II веками до.н.э. В ходе исследований А. Мухаммеджановым и И.Ахраровым выяснено, что питьевая вода доставлялось в Ахсикент из горной реки Касансай через подземную туннельную водоснабжающую систему, построенной и жженого кирпича в средневековье - более тысячи лет назад.
Более того, А.Анарбаевым были обнаружены и изучены уникальные и интересные находки, свидетельствующие о древнем ремесле города Ахси и его роли как столицы древней Ферганы. Учёный подчеркивает, что уже около трех тысяч дет назад на месте современного памятника Ахсикент земли обрабатывались ранними земледльцами Ферганской долины. Раскопки показали, что в конце VIII века в Ахсикете было налажено производство глазурованной керамической посуды и стеклянных сосудов, на изящно росписанной посуде встречаются различные афоризмы и хадисы, написанные методом куфи арабской вязи. Надо сказать, что очень важен вклад А. Анарбаева в превращении памятника в музей под открытом небом. Вопросы, связанные с градостроительством, также занимают особое место в его исследованиях. Например, в ходе археологических раскопок на Ахси были получены материалы, свидетельствующие о том, что бани были построены в древней Фергане в IX-XII веках, где развиваласся свой уникальный стиль строительства.
Согласно исследованиям, Ахсикент первоначально состоял из двух частей - цитадели, где жили правители и шахристана, где обитали горожане, которые были сформированы во 2 веке до нашей эры, а в раннем средневековье площадь города расширилась до 60-70 гектаров, в IX-XII веке он расширился на более чем 400 гектаров. Исследованиями получена интересная информация об истории материальной культуры доевнего Ахси.
Раскопки показали, что в Ахсикете производилась высококачественная сталь, называвшаяся «дамасской сталью» в средние века. Здесь изучены специфические приёмы и технологии гончарного производства, о чем свидетельствует изысканно изготовленная глазурованная керамика гончаров Ахсикента. Открытие глиняной посуды, украшений, железных изделий и монет указывает на высокое развитие экономической и культурной жизни в Ферганской долине. Сегодня этот памятник стал одной из важнейших туристических достопримечательностей Узбекистана.