O'zR FA O'zbekiston tarixi davlat muzeyi O'zbekiston tarixshunosligining turli sohalarida ilmiy-tadqiqot ishlarini olib boradigan eng yirik muzeydir. 2018-yilda O‘zbekiston tarixi muzeyi Yaponiyaning Tokio universiteti muzeyi (Museum, Tokyo University) bilan 5 yillik davrga (2018-2022-yillar) tosh asrining arxeologik yodgorliklarini tadqiq etish sohasida hamkorlik qilish to'g'risida bitim imzoladi.
Hozirgi kunda ushbu ikki muzey hamkorligida O'zbekistonning janubidagi (Qashqadaryo viloyatining Yakkabog’ va Kitob tumani), shuningdek, Navoiy viloyatining Nurota tog'larida va Surxondaryo viloyatining Boysun tumanida qo'shma tadqiqotlar olib borilmoqda.

Государственный музей истории Узбекистана АН РУз является крупнейшим музеем, осуществляющим научно-исследовательскую работу по различным направлениям исторической науки Узбекистана. В 2018 году Музейем истории Узбекистана было подписано Соглашение с Музеем Токийского университета Япония (Museum, Tokyo University) о сотрудничестве в области изучения археологических памятников каменной эпохи, сроком на 5 лет (2018-2022 гг.).
В настоящее время проводятся совместные исследования этих двух музеев в южной части Узбекистана (Яккабог и Китабский район Кашкадарьинской области), а также в горах Нурата Навоийской области и Бойсунском районе Сурхандарьинской области. Полученные в этих исследованиях результаты будут опубликованы.