O’zbekiston tarixi davlat muzeyida saqlanayotgan ikki ilon tasviri haqida nimalarni bilasiz?
O’zR FA O’zbekiston tarixi davlat muzeyida saqlanayotgan toshdan yo’nib yasalgan ikki ilon tasviri 1893-yilda Farg’ona viloyatidagi So’x daryosi quyilishida, yer ishlari olib borilayotganda, zamonaviy qatlamdan 1 metr chuqurlikda mahalliy aholi tomonidan topilgan. U taqasimon shakla ega. Qadimda ko’pgina mamlakatlarda ilonga sig’inishgani ma’lum. Afsonalarda, turli xalqlarning xalq og’zaki ijodida ular ikki xil qarashlarda tasavvur qilingan biri-yaxshilik, boshqasi-yomonlik. Yaxshisi ins-jinslardan saqlagan, uyni qo’riqlagan, farovonlikni anglatgan. Ayrim xalqlarda ilon hosildorlik va abadiyat ramzi bo’lgan.
Shu bilan birga tabiatning qora kuchlari, yer osti saltanati va uning yashovchilari ham ilon bilan uyg’unlashtirib yuboriladi – bu o’rinda ilon zulmat malikasi va halokat eltuvchi sifatida namoyon bo’ladi. Shu bois, ko’rinib turibdiki, ushbu tumor yaxshilikning – yomonlik, nurning-zulmat bilan kurashini gavdalantiradi. Tumor xrizotildan, serpentinlarning ma’dan guruhidan yasalgan, uning koni So’xdan 25 kilometr shimoli-sharqda joylashgan. Tumor bir necha bor xorij ko’rgazmalarini bezadi – 1971-yilda Yaponiyada, 1975-yilda Belgiyada (Bryussel), 2003-yilda AQSH (Nyu-York) da namoyish etildi. 2021-yilda esa Fransiyada o’tkaziladigan ko’rgazmada namoyish etilishi rejalashtirilmoqda.

Уникальный экспонат Государственного музея истории Узбекистана Академии наук РУз
Уникальное каменное изваяние в виде фигурок двух змей, представленное в экспозиции Государственного музея истории Узбекистана АН РУз, было найдено во время производства земельных работ в дельте реки Сох в Ферганской области в 1893 г. местными жителями на глубине 2-х метров от поверхности. Изваяние имеет подковообразную форму. Культ змей издавна был широко распространен во многих странах мира. В мифах, народном фольклоре разных народов они известны в двойственном представлении, символизируя доброе и злое начала. Змея считается оберегом, стражем дома, символом благополучия. У некоторых народов она олицетворяла идею плодородия и бессмертия.
Вместе с тем, со змеей ассоциируются темные силы природы, подземное царство и его обитатели — здесь змея предстает царицей мрака и носительницей гибели. Поэтому, очевидно, этот уникальный амулет олицетворяет борьбу добра со злом, света и тьмы. Амулет изготовлен из хризолита, минерала группы серпентинов, ближайшее месторождение которого находится в 25 км. к северо-востоку от реки Сох. Амулет неоднократно украшал экспозиции престижных зарубежных выставок – в 1971 г. в Японии, в 1975 г. в Бельгии (Брюссель) в 2003 г. в США (Нью-Йорк). А в 2021 году этот амулет планируется к выставке во Франции.