O'zbekiston olimlari birinchi MAS g'o'za navlariga patent olishdi
O'zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi Intellektual mulk agentligi marker bilan bog'liq selektsiya texnologiyasidan foydalangan holda birinchi ishlab chiqarilgan Ravnak-1 (NAP 00228 raqami) va Ravnak-2 (NAP 00229 raqamli) navlariga patent berdi.
O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Genomika va bioinformatika markazi olimlari ko'p yillar davomida g'o'za genomini o'rganish bo'yicha muvaffaqiyatli tadqiqotlar olib borishmoqda. Genlarni xaritalash sohasidagi tub yutuqlarga asoslanib, DNK markerlari panellari va g'o'za uchun marker bilan bog'liq seleksiya (MAS) texnologiyasi yaratildi. Izlanishlar natijasida markaz olimlari ushbu DNK texnologiyasi asosida yangi yuqori sifatli Ravnak-1 va Ravnak-2 g'o'za navlarini olishdi. Bugungi kunda bular MAS texnologiyasidan foydalanib yaratilgan dunyodagi yagona rayonlashtirilgan g'o'za navlaridir.

Ученые Узбекистана получили патенты на первые МАС-сорта хлопчатника
Агентством по интеллектуальной собственности при Министерстве юстиции Республики Узбекистан выдан патент на первые сорта хлопчатника Равнак-1 (№ NAP 00228) и Равнак-2 (№ NAP 00229), разработанные с помощью технологии маркер-ассоциированной селекции.
Ученые Центра геномики и биоинформатики Академии наук РУз в течение многих лет успешно проводят исследования генома хлопчатника. На основе фундаментальных достижений по картированию генов были созданы панели ДНК-маркеров и впервые для хлопчатника была разработана технология маркер-ассоциированной селекции (МАС). В результате проведенных исследований ученые Центра на основе этой ДНК-технологии получили новые высококачественные сорта хлопчатника «Равнақ-1» и «Равнақ-2». На сегодняшний день это единственные в мире районированные сорта хлопчатника, созданные с помощью технологии МАС.