“Oʼzbek xalqi va uning davlatchiligi tarixi” respublika ilmiy seminari oʼtkazildi
Bugun, 20-aprel kuni Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Tarix instituti Oliy va oʼrta maxsus taʼlim vazirligi bilan hamkorlikda “Oʼzbek davlatchiligi tarixida Surxon vohasi” mavzusidagi Аkademik Yahyo Gʼulomov nomidagi “Oʼzbek xalqi va uning davlatchiligi tarixi” respublika ilmiy seminarining navbatdagi 78-umummilliy yigʼini Termiz davlat universitetida tashkil etildi.
Unda respublikamizdagi yetakchi ilmiy tadqiqot markazlari va oliygohlarining akademiklari, yetakchi soha mutaxassislari, yosh tadqiqotchilar va talabalar ishtirok etishdi.
Seminarda oʼzbek davlatchiligi tarixida Surxon vohasining bronza, ilk temir, antik va ilk oʼrta asrlar davri moddiy madaniyati, davlatchilik ildizlari va ilk unvonlar kabi ilmiy maʼruzalar tinglandi. Bu masalalarga oid yangi topilmalar va yangi ilmiy xulosalar berildi. Bundan tashqari, koviylar boshqaruvi davri tarixi, Birinchi Uygʼonish davrida Termiziylarning oʼrni, maʼnaviyati hamda oʼrta asrlar davrida Surxon vohasining tarixi, madaniyati va maʼnaviyati xususida yangi ilmiy maʼruzalar tinglandi.
Bu kabi maʼruzalar Surxon vohasining hozirgi va kelgusidagi ilmiy faoliyati uchun dasturulamal boʼlib xizmat qiladi. Hammamizga maʼlumki, Surxon vohasi oʼzbek davlatchiligi taraqqiyotida muhim hudud boʼlish bilan birga Islom dunyosiga yetakchi olimlarni yetkazib bergan makon hisoblanadi. Аynan shu jihatlar eʼtiborga olinib, oʼtkazilgan seminar doirasida vohaning keyingi yillarda dunyo ilm-faniga munosib hissa qoʼshishi imkoniyatlari keng ilmiy jamoatchilik oldida muhokama qilindi. Bahs-munozarlarda respublikamizning turli hududlaridan tashrif buyurgan tarixchi olimlar va fan oʼqituvchilari jonli va onlayn shaklda bu borada oʼz fikr-mulohazalarni bildirishdi.

20 апреля 2022 г. Институт истории Академии наук Республики Узбекистан совместно с Министерством высшего и среднего специального образования организовали 78-е заседание Республиканского научного семинара «История узбекского народа и его государственности имени академика Яхё Гулямова» в Термезском государственном университете.
В заседании Семинара приняли участие академики, сотрудники научных центров, а также преподаватели и студенты ведущих вузов страны.
На Семинаре были сделаны научные доклады по истории становления узбекской государственности, такие как исторические периоды бронзы, раннего железа, древней и раннесредневековой материальной культуре Сурхандарьинского оазиса, а также об истоках государственности и первых древних государствах на территории современного Узбекистана. Представлены новые данные и новые научные выводы по этим вопросам. Кроме того, были заслушаны новые научные доклады об истории ковийского правления, роли и духовности термезидов в эпоху Первого Ренессанса, а также истории, культуре и духовности Сурхандарьинского оазиса в средние века.
Такие доклады должны послужить программой текущей и будущей научной деятельности ученых Сурхандарьинского оазиса. Известно, что Сурхандарьинский оазис является важным регионом в развитии узбекской государственности, а также историческим местом, которое привело в исламский мир ведущих ученых. Принимая во внимание эти аспекты, на Семинаре с участием широкой научной общественности обсуждались возможности ученых Сурхандарьинского оазиса внести достойный вклад в мировую науку. В ходе прошедших дискуссий историки и преподаватели естественных наук из других регионов Узбекистана, участвующие в работе Семинара в прямом и онлайн-режиме, высказали свое мнение по рассмотренным вопросам.