O‘zbek-turk ilmiy hamkorligi
O`zR FA Navoiy bo‘limi raisi Turkiya Respublikasi foydali qazilmalarni izlash va tadqiq qilish Bosh boshqarmasi rahbariyati MTA vakillari bilan uchrashdi.
Turkiyalik mehmonlar foydali qazilmalarni qidirish va tadqiq qilish Bosh boshqarmasining asosiy faoliyati nafaqat, ilmiy-tadqiqot balki foydali qazilmalarni va mineral boyliklarni qidirish, ularning zahiralari haqidagi ma'lumotlarni yig‘ish va geologik, geofizik, geotexnik, texnologik va ekologik tahlili hamda tadqiq ishlari bilan shug‘ullanishi haqida aytib o‘tishdi. Shu bilan bir qatorda, ular o‘zbek hamkasblari bilan hamkorlik qilishga tayyor ekanlarini ta'kidlashdi.
Bundan tashqari, ular Navoiy bo‘limi raisining ma'dan va noma'dan foydali qazilma konlarining bashoratlangan zahiralari haqidagi ma'lumotlarni to‘plash, geologiya-qidiruv ishlarini tezkor va ishonchli o‘tkazish va shu maqsadida tegishli lisenziya olish hamda yangi istiqbolli ma'dan namoyondalarini qidirish vazifalarini bajaradigan O‘zbek-turk qo‘shma korxonasini tashkil qilish to‘g‘risidagi tashabbusini qo‘llab-quvvatlashdi.
Ushbu qo‘shma korxona ikki mamlakat olimlari va ishbilarmonlarini birlashtirishning istiqbolli mexanizmini hayotga tadbiq etish maqsadida shakllantiriladigan Turkiyadan keladigan investisiya oqimlarini muvofiqlashtiruvchi O‘zbek-turk informasion-analitik markazning asosiy o‘zagi bo‘ladi. Bu holatda O‘zbekiston tomonidan Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi o‘z ilmiy salohiyati bilan ishtirok etib, texnikaviy va iqtisodiy jihatdan asoslangan loyihalarni tanlab oladi va Turkiyadagilarga taklif qiladi, Turkiya tomonidan esa “MTA” bu materiallar bo‘yicha o‘z tillarida patensial investorlarga taqdimot qilib beradi. Bundan tashqari, O‘zbekistonda o‘z ishini boshlamoqchi bo‘lgan turkiyalik ishbilarmonlar uchun ularning qiziqishi va mavjud kapitaliga mos keladigan loyihalar tanlab beriladi.

Узбекско-турецкие научные связи
Председатель Навоийского регионального отделения Академии наук РУз встретился с руководством Генеральной дирекции Главного управления по исследованиям и разведке полезных ископаемых Турецкой Республики (МТА).
Гости рассказали, что их организация - это научно-исследовательское учреждение, которое занимается разведкой полезных ископаемых, проводит исследования, оценку запасов минеральных ресурсов, сбор и анализ данных. Была особо подчеркнута заинтересованность турецкой стороны в сотрудничестве с узбекскими коллегами.
В ходе переговоров была поддержана инициатива Навоийского отделения АН РУз о создании Узбекско-Турецкого совместного предприятия, в числе основных задач которого будут сбор информации о перспективных месторождениях полезных ископаемых, проведение геологоразведочных работ, а также поиск новых перспективных рудопроявлений.
В будущем совместное предприятие может стать ядром, в котором будет формироваться Узбекско-Турецкий информационно-аналитический центр по координации инвестиционных потоков из Турции в целях внедрения новых интеграционных механизмов связи науки и бизнеса двух стран. Навоийское отделение АН РУз будет участвовать в разработках экономически обоснованных проектов, а МТА - презентовать их потенциальным инвесторам. Бизнесменам из Турции, желающим открыть дело в Узбекистане, будут рекомендоваться для разработки научно-технические  проекты.
В итоге переговоров стороны договорились о дальнейшем сотрудничестве по созданию такого совместного предприятия.