Oʼrta Osiyo choʼl toshbaqasi Oʼzbekiston “Qizil Kitob”ga kiritildi
Oʼrta Osiyo choʼl toshbaqasi O'zbekiston “Qizil kitobi”ning  5-nashriga kiritildi. Choʼl toshbaqasi mamlakatimiz hududining barcha tekislik qismlarida (qoʼzgʼaluvchan qumlardan tashqari) tarqalgan. Mustahkamlashgan qumlar, sertuproq choʼllar yashaydi. Togʼda dengiz sathidan 1300 metr balandlikkacha koʼtariladi. Baʼzan vodiydagi siyrak maysali dashtlar va qishloq xoʼjaligi yerlari (shudgor, poliz va dalalar) ga kiradi.
Choʼl toshbaqasi kunduz paytlari faol hayot kechiradi. Iyunь oyida yozgi uyqusi keyinchalik qishki uyquga ulanib ketadi. Uzunligi 1-2 metr boʼlgan in qaziydi. Mart oyida uygʼonadi va bir necha kundan soʼng juftlashadi. Аprelь oyidan iyunь oyigacha 2-3 marta 2-6 tadan tuxum qoʼyadi. 80-110 kundan soʼng tuxumdan yorib chiqqan toshbaqachalar qishlash uchun tuproq ostida qoladi. Faqatgina keyingi yilning bahorida yer yuzasiga chiqadi. Hayotining oʼninchi yilida jinsiy voyaga yetadi. Efemer oʼsimliklar, koʼp yillik oʼt va butalar bilan oziqlanadi. Xususiy parvarishxonalarda muvaffaqiyatli koʼpaytirish mumkin.
Hozirda choʼl toshbaqasi Qizilqum, Surxon, Nurota davlat qoʼriqxonalarida va “Jayron” ekomarkazida muhofaza ostiga olingan. Eksport uchun yovvoyi toshbaqalarni ovlash va tuxumini terish taqiqlanishi zarur. Turning yashash joylarida muhofazasini kuchaytirish, bahorgi davrda chorva mollari oʼtlatilishi nazorat ostiga olinishi lozim.

Среднеазиатская черепаха внесена в Красную книгу Узбекистана
Среднеазиатская черепаха внесена в новое 5-издание Красной книги Узбекистана. Черепаха населяет равнинные части всей республики (за исключением подвижных песков).
Основные зоны обитания среднеазиатской черепахи – это закрепленные пески, глинистые пустыни, горные местности до 1300 м над уровнем моря, изредка заходит в долинные низкотравные степи и сельскохозяйственные земли (пашни, бахчи, поля).
Среднеазиатская черепаха активна днем. В июне уходит в летнюю спячку, которая переходит в зимнюю. Выкапывает норы длиной до 1–2 м. Просыпается в марте и через несколько дней спаривается. С апреля по июнь 2–3 раза откладывает в землю по 2-6 яиц. Через 80–110 дней вылупившиеся черепашата остаются зимовать в земле, появляясь на поверхности только весной следующего года, половой зрелости они достигают на десятом году жизни. Кормится черепаха эфемерной растительностью, многолетними травами и кустарниками. Успешно разводится в частных питомниках.
Среднеазиатская черепаха охраняется в Кызылкумском, Сурханском, Нуратинском государственных заповедниках и в Экоцентре «Джейран». Необходимо запретить отлов диких черепах и сбор их яиц для экспорта, а также усилить охрану в местах обитания вида, в том числе обеспечить контроль выпаса скота в весенний период в традиционных местах её обитания.