Joriy yilning 7-noyabr kuni kvazikristallarni ochganligi uchun 2011-yilda kimyo yo‘nalishida Nobel mukofotiga sazovor bo‘lgan professor Dan Shixtman O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Materialshunoslik institutiga tashrif buyurdi.
Dan Shixtman tashrif doirasida O’zR FA Materialshunoslik va Fizika-texnika instituti olimlari bilan uchrashdi hamda “Katta Quyosh sandoni” noyob ilmiy obyekti bilan yaqindan tanishdi.
Uchrashuv chog‘ida professor Dan Shixtman “Katta Quyosh sandoni ilmiy obyekti va undan foydalangan holda yaratilgan texnologiyalar va yangi materiallar menda katta taassurot qoldirdi va bunday noyob ilmiy dargohda mehnat qilayotgan olimlarga ayniqsa, yosh tadqiqotchilarga havas bilan qarayman. Oldingizda hali yechimini kutayotgan ko‘plab ilmiy masalalar, insoniyat rivojiga hissa qo‘shadigan ishlanmalar ustida ish olib borayotganingizdan xursandman”, — deb fikr bildirdi.

7 ноября 2019 года профессор Дан Шихтман удостоенный в 2011 году Нобелевской премии по химии “за открытие квазикристаллов” посетил Институт материаловедения Академии наук Республики Узбекистан.
В рамках визита Дан Шихтман ознакомился с уникальным научным объектом Большая Солнечная печь и встретился с научным коллективом Института материаловедения и Физико-технического института АН РУз.
В своем выступлении профессор Дан Шихтман, отметил что — “Большая Солнечная печь, созданные технологии и новые материалы созданные с ее использованием оставили у меня большое впячатление. Я с завистью наблюдал за учеными, особенно молодыми учеными, которые ведут здесь свою научную деятельность. Очень рад, что Вы работаете над решением множества научных задач и разработками дающие толчок для дальнейшего развития человечества”.