Katta Quyosh obyekti bo'ylab sayohat
Mamlakatda kechayotgan ilmiy-maʼrifiy jaryonlarni kengaytirish, aholi va ayniqsa yoshlarni mahalliy olimlar faoliyati bilan yaqindan tanishtirish, shuningdek, ilmiy-maʼrifiy turizmni rivojlantirish maqsadida Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Materialshunoslik institutida ommaviy axborot vositalari, turistik kompaniyalar va yoshlar uchun “Ochiq eshiklar kuni” oʼtkazildi.
Аsosiy maqsad, mamlakat aholisiga, yoshlarga va sayyohlarga Materialshunoslik institutining innovatsion ishlanmalari va gʼoyalari toʼgʼrisidagi maʼlumotlarni yetkazish va ilmiy-maʼrifiy turizmni rivojlantirish. Osiyo mintaqasida yagona “Katta Quyosh Qurilmasi” – noyob ilmiy obyektining texnologik imkoniyatlari bilan tanishtirish.
Institut olimlari tomonidan yaratilgan innovatsiyalar namoyish etildi:
Import oʼrnini qoplovchi mahsulotlar:
“Oʼzbekneftgaz” АJ korxonalari uchun tabiiy gazni turli birikmalardan tozalash va quritishda ishlatiladigan keramik sharlar. Yillik ehtiyoj 300 tonna. 2023-yildan importni (Rossiyadan) toʼxtatish rejalashtirilgan.
“Olmaliq KMK” АJ ehtiyojlari uchun Olein kislotasini ishlab chiqarish. Yillik ehtiyoj 400 t. 2023-yildan importni (XXR va Rossiyadan) toʼxtatish rejalashtirilgan.
Payvandlash elektrodlari uchun shixta (yonuvchi qobiq). Yillik ehtiyoj 14 000 t.
2024-yildan importni (XXR va Rossiyadan) toʼxtatish rejalashtirilgan.
Eksportga yoʼnaltirilgan texnologiyalar:
Qiyin payvandlanadigan konstruktsion poʼlat (titan, nikel, alyuminiy va boshq.) va qotishmalarni payvandlash uchun yangi flyuslar. Qalinligi 4 mm.dan ortiq metallarni bir oʼtishda, yuqori sifatda payvandlash imkonini beradi. Toshkent quvur zavodi va “Olmaliq KMK” АJda sanoat sinovlari oʼtkazilgan. Koreya sanoat texnologiyalari instituti (KITECH) bilan Hyundai Shipping korxonalarida sinovlar oʼtkazish rejalashtirilgan. Аnalogi yoʼq.
Аgressiv muhitdagi metal yuzalarni korrozion turgʼunligini oshirish (8 martadan ortiq) uchun lok-boʼyoqlarni polimerlash uskunasi. Germaniyaning “SPS Group” va “PRE Infratherm” kompaniyalari bilan AUDI, BMW, MAN, DAIMLER korxonalarida sinovlar oʼtkazilmoqda. Аnalogi yoʼq.
Issiqxonalar uchun haroratni moʼtadillashtiruvchi nanokompozit plenka. Issiqxonalarni tashqi energiyasiz qizdirish va sovutish imkonini beradi, hosildorlik 50%ga ortadi. XXR va Ispaniyada 1 ga maydonda sinovlar oʼtkazilmoqda. Аnalogi yoʼq.
Global muammolarni yechishga qaratilgan innovatsion ishlanmalar:
“Yashil” vodorod olish texnologiyalari va materiallari;
Karbon tolalarini ishlab chiqarishni yangi texnologiyasi;
Is gazini yigʼish va issiqxonalarda qoʼllash uchun gʼovakli absorberlar.
Xalqaro kollaboratsiyasi:
Shuningdek, hozirda Rossiya aviatsion materiallar instituti bilan kosmik kemalarning termik himoya qobigʼi sinovlardan oʼtkazilmoqda;
Belarus MFА Materialshunoslik markazi bilan oʼta oʼtkazuvchanilik hususiyatiga ega materiallar yaratish va sinash ishlari olib borilmoqda.

Путешествие вокруг Большого Солнечного объекта
В целях расширения научно-просветительских процессов, более близкого ознакомления населения, особенно молодежи, с деятельностью отечественных ученых, а также развития научно-просветительского туризма Институт материаловедения Академии наук Республики Узбекистан провел мероприятие - «День открытых дверей».
Основная цель - распространение информации и ознакомление населения, молодежи и туристов с научными и инновационными разработками ученых Института материаловедения АН РУз, а также с технологическими возможностями единственного в Азии уникального научного объекта - Большой Солнечной Печи.
В рамках демонстрационной программы Дня участникам были представлены инновационные разработки ученых Института:
Импортозамещающая продукция:
Инертные керамические шары для очистки и сушки природного газа. Потребность предприятий ОА «Узбекнефтегаз» 300 т/год. С 2023 года будет прекращен импорт аналогичной продукции из России;
Олеиновая кислота для предприятий АО «Алмалыкский ГМК». Годовая потребность 400 т/год. С 2023 года будет прекращен импорт аналогичной продукции из Китая и России;
Шихта (горючая поверхность) для сварочных электродов. Годовая потребность 14 тыс.тн/год. С 2024 года будет прекращен импорт аналогичной продукции из Китая и России.
Экспортоориентированные технологии:
Новые сварочные материалы (флюсы) для сложносвариваемых конструкционных металлов (титан, никель, алюминий, нержавеющая сталь и др.). Обеспечивает качественную сварку металлов и сплавов толщиной более 4 мм. за один проход. Проведены промышленные испытания на Ташкентском трубном заводе и АО «Алмалыкский ГМК». Планируется проведение совместно с Корейским институтом промышленных технологий испытаний на базе предприятий Hyundai Shipping;
Технология полимеризации красок и лаков, обеспечивающая коррозионную стойкость материалов, в агрессивных средах, более чем в 8 раз. Проводятся испытания совместно с компаниями “SPS Group” и “PRE Infratherm” (Германия) на базе предприятий AUDI, BMW, MAN, DAIMLER и др.;
Терморегулирующаяся нанокомпозитная пленка для теплиц, обеспечивающая охлаждение и нагрев теплицы без внешнего воздействия, с повышением урожайности до 50% (КНР, Испания).
Новые разработки для решения глобальных проблем:
Технологии и материалы для «зеленой» водородной энергетики;
Новая технология получения карбонового волокна;
Пористые абсорберы для СО2 и его использование в теплицах.
Международная коллаборация:
Совместно с Российским институтом авиационного материаловедения проводятся испытания на Большой Солнечной Печи обшивок космических кораблей и самолетов на термостойкость.
Реализуются совместные проекты с Центром материаловедения НАН Беларуси по получению сверхпроводящих материалов.