2018-yil 13-aprel kuni Samarqand shahrida Islom Karimov – O`zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining asoschisi” mavzusida Xalqaro ilmiy konferensiya tashkil etildi. Ushbu koferensiyaning asosiy maqsadi O`zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti, buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Abdug`aniyevich Karimovning O`zbekiston davlat mustaqilligini qo`lga kiritishi va barqaror rivojlanish yo`lidagi ulkan tarixiy xizmatlarini inobatga olgan holda, uning xotirasini abadiylashtirish ishlarini davom ettirishdir.
Konferensiya O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi, O`zbekiston Respublikasi Oliy va o`rta maxsus ta`lim vazirligi, O`zbekiston yozuvchilar uyushmasi, O`zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, Respublika ma`naviyat va ma`rifat markazi, Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma`rifiy yodgorlik majmuasi, Islom Karimov nomidagi Respublika xayriya jamoatchilik fondi, Samarqand davlat universiteti, shuningdek, Samarqand viloyati hokimligi tomonidan o`tkazildi.
Konferensiya yalpi majlisida O`zR FA prezidenti, akademik B.S.Yuldashev,  Rossiya Fanlar akademiyasi akademigi V.A.Sadovnichiy, T.A. Karimova (Islom Karimov nomidagi Respublika xayriya jamoatchilik fondi ta’sischisi), T.Sh. Shirinov (Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma`rifiy yodgorlik majmuasi rahbari), Lyu Tao (Samarqand davlat chet tillar instituti qoshidagi Konfutsiy instituti direktori), Raushan Serik (Qozog`iston-nemis universiteti bo`lim boshlig`i, Qozog`iston), Cholpon Koychumanova (Qirg`iziston Respublikasi Milliy Fanlar akademiyasi Tarix va madaniy meros institutining ilmiy ishlar bo`yicha direktor o`rinbosari) O`zbekiston yozuvchilar uyushmasi raisi Muhammad Ali Ahmedov kabi yirik fan va jamoat arboblari so`zga chiqdilar.
Konferensiya ishi ikki sho`bada tashkil qilindi. “O‘zbekiston davlat mustaqilligining qo`lga kiritilishi va mustahkamlanishida Islom Karimovning o`rni” deb nomlangan birinchi sho`bada I.A.Karimovning mamlakat taraqqiyotidagi ijtimoiy-siyosiy va iqtisodiy (S.Rizayev, X.Yunusova, Sh.Salimov), madaniy (V.Kuchkarov, M.Kuronov) roli kabi mavzularda ma`ruzalar qilindi. Shuningdek, sho`ba ishida B.A.Abduxalimov (O`zR FA vitse-prezidenti), Lyu Tao (Konfutsiy instituti direktori), Ch.U. Koychumanova (Qirg`iziston) singari taniqli tadqiqotchilar qatnashdi.
Ikkinchi sho`ba O`zbekistonning xalqaro aloqalarini rivojlantirishda Islom Karimovning hissasi” deb nomlanib, unda O`zbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi (Li Yu Mi), Tojikiston (A. G`afurov), Fransiya (Yu.Kushanova) o`rtasidagi madaniyat va ta`lim sohasidagi aloqalarini (R.Nazarov, Sh.Raxmatullayev, S.Pulatova), Islom Karimovning Markaziy Osiyoda tinchlik, xavfsizlik va barqarorlikni saqlashga qo`shgan hissasi (S. Adilxodjayeva, M. Raximov) va O`zbekiston Respublikasining xalqaro aloqalariga oid boshqa ma`ruzalar muhokama qilindi.
Tadbir doirasida Islom Karimov Xotirasi majmuasiga tashrif buyurildi va gullar qo`yildi, shuningdek, qadimiy Samarqand shahri bo`ylab sayohat uyushtirildi.

Международная научная конференция «Ислам Каримов – основатель независимого государства Республика Узбекистан»
13 апреля 2018 года в г.Самарканд состоялась Международная научная конференция «Ислам Каримов – основатель независимого государства Республика Узбекистан». Конференция организована, учитывая огромные исторические заслуги первого Президента Республики Узбекистан, выдающегося государственного и политического деятеля Ислама Абдуганиевича Каримова в обретении Узбекистаном независимости, обеспечении поступательного развития страны, а также в целях продолжения работы по увековечению его памяти.
Организаторами  Конференции выступили: Академия наук Республики Узбекистан, Министерство высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, Союз писателей Узбекистана, Министерство культуры Республики Узбекистан, Республиканский центр духовности и просветительства, Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Ислама Каримова, Республиканский благотворительный общественный фонд имени Ислама Каримова, Самаркандский государственный университет, а также Хокимият Самаркандской области.
На пленарной сессии выступили такие крупные научные и общественные деятели, как академик Б.С. Юлдашев (президент АН РУз), академик РАН В.А. Садовничий (ректор МГУ им. М.В. Ломоносова), Т.А.Каримова (учредитель Фонда имени И.Каримова), Т.Ш.Ширинов (руководитель Научно-просветительского мемориального комплекса имени Ислама Каримова), Лю Тао (Директор Института Конфуция при Самаркандском государственном институте иностранных языков, Китай), Чолпон Койчуманова (Заместитель директора по науке Института истории и культурного наследия Национальной академии наук Кыргызской Республики Чолпон Койчумановой), Раушан Серик заведующая отделом Казахстанско-немецкого университета (Казахстан).
Работа конференции поделена на две секции. Первая посвящена роли И. Каримова в обретении и укреплении независимости Узбекистана. Во время работы данной секции были рассмотрены такие темы, как роль И.А.Каримова в развитии политических и социально-экономических (С.Ризаев, Х.Юнусова, Ш.Салимов), культурных (В.Кучкоров, М.Куронов, И.Шамсиева) сфер независимого Узбекистана. Также, в работе секции приняли участие видные исследователи: Б.А. Абдухалимов (вице-президент АН РУз), Лю Тао (директор Института Конфуция), Ч.У. Койчуманова (Кыргызстан) и др.
Вторая секция называется «Вклад Ислама Каримова в развитие международных связей Узбекистана». Участники обсудили формирование и укрепление сотрудничества Республики Узбекистан с Республикой Корея (Ли Ю Ми), Таджикистаном (А.Гафуров), Францией (Ю.Кушанова), международные экономические и культурные отношения (Р.Назаров, Ш.Рахматуллаев, С.Пулатова), вклад Ислама Каримова в сохранение мира, безопасности и обеспечение стабильности в Центральной Азии (С.Адилходжаева, М.Рахимов) и другие доклады, посвященные международным связям Республики Узбекистан.
В рамках мероприятия состоялось возложение цветов к мемориалу памяти Ислама Каримова, а также экскурсия по историческим местам многовекового Самарканда.